"KÖSZIKE, PUSZILLAK!"
Időpont:
2017. november 25. (szombat) este 19.00
Helyszín:
József Attila Színház (13. kerület)
Előadás:
Csókos asszony
Zeneszerző: Zerkovitz
Béla - Szilágyi László
Rendező:
Böhm György
Adatlap: http://jozsefattilaszinhaz.hu/eloadasok/csokos-asszony
"Szombat este a Csókos asszonyt néztük meg a József Attila Színházban! Egyszerűen imádtam!!!! Fantasztikus szereplők, nagyszerű alakítások. Aranyos díszlet, szép és ízléses jelmezek. Az operetteket általában utálom, de a Csókos asszony kiemelkedik közülük, egyszerűen imádom a történetét és a zenéjét!!!! Írtam köszönöm levelet a színháznak! Ez egy fantasztikus este volt. Sosem sírtam a boldogságtól ennyit! Köszönöm a rendezői változtatásokat! Szereplők: Zöld Csaba, Krassy Renáta, Fila Balàzs, Vaszkó Bence, Ágoston Péter, Kocsis Judit és Wégner Judit."
![]() |
Kis montázs - Színházi szimbolika |
Az instagram alkalmazáson (https://www.instagram.com/klaudia.kovacs.20/) már napok óta megjelent a kép és a kis szösszenet, amit fentebb olvashattok. Azóta leírtam minden gondolatomat, amit a színháznak a tudomására szerettem volna juttatni...
Oh, igen, mióta is? 2006 óta várok az igazi Csókos asszonyra, ez a darab nagy kedvencem, mivel általában utálom az operett műfajt (röviden tömören a vázlatuk: van egy bonviván és a primadonna és van ezeknek egy-egy barátja, akik szintén párt (szubrett és a táncos komikus) alkotnak. A főpáros nagyon boldog, szinte már vége is lehetne az előadásnak, aztán beüt valami zavar az idilbe, és rögtön cserélődnek a szerelmesek, a konfliktus egymástól elviszi a párokat, majd hosszas magyarázkodások után mégis kibékülnek, és mindenki nagyon boldog. Tehát idill - képzavar - idill, ezt tarkítják és kísérik végig a nagy áriák és a komikus-dinamikus-látványos táncbetétek...), de ez az előadás, maga a mű nagy kedvencem. Egyszerűen nem tudom nem szeretni!
A
szereplőkkel, a hangi és színészi játékukkal tökéletesen meg voltam elégedve.
hiányom csak a Los Angeles dal volt. Érdekessége ennek az előadásnak, hogy
zeneileg nem kötött, nagyon rugalmas, szinte minden rendezésben találtam új
dallamot a régiek mellett. Ez különlegessége, és teljesen eltér a többi
operettől, ahol minden zenének megvan az adott helye és ideje. A darab maga
eléggé hosszú, egy szünettel, 19.00-22.15 között voltunk a Színházban.
A szereposztásunk
1. FELVONÁS:
Budapest, Józsefvárosában játszódik. Pünkösdi Kató egy lelenc, akit Kubanek úr (hentes és házgondok - aki a boltjában gyakran felemeli az árakat) fogadott örökbe és nagy szeretettel nevelte fel. A lány színházi szerepet kapott, majd szerződést is ajánlottak neki, de legnagyobb boldogsága a kis családja, a Józsefvárosi kis közösség, a Nagytemplom utcában, akkor a legboldogabb, ha velük lehet. Köztük pedig egy emberrel kiváltképp, Dorozsmai Pistával, aki a szerelme... és egy iszákos, gyakran álomszuszék (mondat közepén elalszik), lump zongorista... Szerencsejáték függősége odáig fajul, hogy zálogba kell helyeztetnie az eljegyzési gyűrűket... A szerelmespár tiszteletére rendezett vacsorán már nem jelenik meg, a lányt ez mélyen megsebzi, elérte az ólmos eső... a Bajza utcába megy, ahová korábban egy báró hívta (mivel annyira lenyűgözte Kató tehetsége, és aki nem fogadta el a nyakláncot).
2. FELVONÁS:
Kató bizonytalan, nem tudja, hogy mit tegyen, meg egyáltalán minek ment a báróhoz... a férfi megnyugtatja és kéri, hogy próbálja fel a ruhát, amit számára készítettet, mert az ildomos egy Csókos asszonyhoz... A báró közben fogadást is tart, elözönlik a házat a gazdagok és gyermekeik, illetve a programért felelős csapat, akik között ott van Dorozsmai Pista is. Amikor találkoznak, végre meglátja szerelmében a nőt. Gyötrődik miatta, ez hiányzott a kedves, szende Katóból. Most már kell neki a nő. Az előadás alatt, Kató provokálóan énekel (nem sír egy férfi után), erre a zongorista kifakad és vádló szavakkal rátámad, később a Hunyadiné által visszaszerzett gyűrűket a földre ejti, hogy a nő onnan vegye fel, hiszen odáig süllyedt le... Kató felajánlja magát a bárónak...(Rendelkezzék velem)
Köztes jelenet: Talicskán kell betolnia a lány barátnak sárgaföldig lerészegedett Dorozsmait.
3. FELVONÁS:
Dorozsmai nagy énekét követően (Mi muzsikus lelkek) Kató visszasiet a Nagytemplom utcába, hogy tisztázza magát szerelme előtt, úgy tűnik barátok maradnak...majd mégis újra szerelmesek lesznek egymásba ("Hagytam, hogy a báró úr megcsókolja a kezemet!")... A barátaik is egymásra találnak. Mindenki boldog, majd színre lép a báró, és elmondja, hogy Katóban az unokahúgát látta, de kiderül róla, hogy sajnos nem az, akit kereset, ennek ellenére ráhagyja a Bajza utcai palotát, átkölti a dalát (Van a Bajza utca sarkán...), és otthagyja őket...a báró komornyikja elsírja magát...
- Asszonykám adj egy kis kimenőt
Személyzetről csak a legkirívóbb estben szoktam nyilatkozni, bár vannak apró figyelmességek, ezek rendszerint meg kell említenem. A JASZ-ban figyelmesek, kedvesek és őszinte mosollyal figyelnek a közönség tagjaira: a jegyszedő, a ruhatárosok, a büfé személyzete. Azt kívánom nekik, hogy sohase változtassanak a hozzáállásukon, sőt ők egy kiemelt példája a kitűnő ügyfélbarát szolgáltatásnak!
Bemutatkozó kisfilm
Nagy szeretettel örömmel ajánlom ezt a remek előadást!
Korábban a Tháliában ment, 200. alkalom után le is vették a műsorról, ami nem csoda, mert sem hangi kvalitásban, sem kidolgozottságában, sem játékban nem nyert meg magának:
http://phantomvizio.blogspot.com/2014/07/csokos-asszony.html