2023. április 24., hétfő

Újszínházban feltámadtak a szereplők....

Köztük jár a Kaszás és nem riad vissza semmilyen eszköztől sem, hogy elérje célját...

Feltámadás Makucskán.

Emlékszem, amikor a jegyeket megszereztem… a jegypénztári tapasztalatok miatt is emlékezetes volt (no meg a majdnem otthagyott SZÉP kártya miatt is) az első megjelenésem az Újszínházban. Egy nénike állt előttem a sorban, lelkesen ecsetelte a pénztárosnak, milyen jó tapasztalatai voltak a színházzal kapcsolatban, hogy mennyire jók a darabok, hogy visszajáró néző az ismerőseivel együtt…illetve, hogy a másik pénztáros, a fiatalka, milyen kedves volt… (Szerintem az akkor helyet foglalóval sem volt semmi gond, de mindegy…) a néni fáradhatatlanul csicsergett, én meg közben bárgyun mosolyogtam a háttérben…

2023.04.15. 19:00 Újszínház

Az insta bejegyzés (itt-ott ékezet nélkül):

"Mivel ebben a teátrumban még nem jártam, olyan darabot szerettem volna, aminek érdekes a története, és jo ajanlokat olvasok vagy a kozonseg pozitivan nyilatkozik rola. Igy talaltam meg ezt az eloadast, 3 ora hosszu, proza, itt-ott kis zenes betetekkel, hogy tarkitsak a tortenetet. 

Udito latvány volt szamomra olyan szineszeket latni, akiknek a hangjat (Viczian Otto, Hada Janos) már hallottam, ismerem es szeretem vagy mondjuk ismerem oket, de még nem lattam szinpadon is szerepelni (Timko Eszter, Gregor Bernadett es Janosi David alias Nemes doktor...:P ) vagy mondjuk egy mai elo legenda (Esztergalyos Cecilia)... 

A darab egy falurol, Makucskanak lakoirol szol es a koztuk olalkodo, mindenfele formaban megjeleno Halalrol, aki nem rest megmutatkozni es elveszejteni a lakok egy reszet...de aztan ezek a lelkek ujraélednek es ebbol kerekedik a baj... 

idődatalasa: karacsonytol husvetig terjed,a Horthy korszakba jatszodik. 

Téma: Van benne politika, némi antiszemitizmus, foglalkozik a halando lét kérdésével, egyszeru hetkoznapi gyarlosagokkal is. A diszlete rendkivuli es izgalmas, meredek ösvényen kell haladniuk a szereploknek. 

A zenekar (nepi motivumokkal tarkitott muzsikat huznak) a szinpadon van jelen, mig a karmester az 1ik paholyban. A darabot a temaja, izgalmas kivitelezese miatt merem ajanlani. :) #ujszinhaz #feltámadásmakucskán #viczianotto #esztergalyoscecilia #janosidavid #timkoeszter


Gyönyörű. Egyszerűen olyan, mint egy álom. Csodálatos épület – belülről! A lépcsősora, a fogadótere (bár a földszinti büfé kissé Cinema city mozira emlékeztetett), a páholyai… amik, ahogy a darab haladt előre időnként eléggé hideggé vált…talán ajtó helyett felszerelt függöny tehetett a jelenségről, meg az a valaki, akinek ki kellett nyitnia a hozzánk közeleső ajtót…bár ne tette volna, de most vagy szólok és otthagyom egy pillanatra az előadást, vagy melegen felöltözőm és csöndben maradok… A nézőtere földszintre és erkélypáholyokra tagolódik. A belső díszítése a görög mondavilág figuráit idézi, látványosak és szépen kimunkáltak, nem győztem eleget fotózni. Az épület fogadótermének lépcsőfeljáróján egy növényszerű oszlopon, kristálygömb ékeskedik, ami kimunkálása alapján egy pitypangra emléztetett. Sokszor vetemedtem rá, hogy különféle nézőpontokból megörökítem. A színház terei narancssárga árnyalatúak, nem bántja a szemet, kellemes, igyekeztek itt-ott az erkélyes részeket virágokkal, díszíteni, kis „ágyasokkal”. A folyosón, ezúttal festményeket lehetett megszemlélni, Esztergályos Cecilia művésznő saját alkotásai. A legtöbb embert ábrázoló, leginkább különféle arckifejezéseket, emberi érzelmeket ábrázolt, de voltak egész alakos művek is, sőt egy darab, ami el lett adva, pedig én pont azt néztem ki… :D

A bejárat felett, illetve még az erkélyre is átterjed a színházi társulat tagjainak megörökített képmása. Ötletesnek tartom a szórólapokból álló hirdetőtáblát, látványos és bemutatja, hogy milyen darabokkal rendelkezik a színház. Egy negatív gondolatom lenne, ami a mellékhelyiségre vonatkozik, nem a legjobb, kissé középiskola szintű illemhely kidolgozottságát tekintve… tudom fura, de hasonló a helyzet a Magyar Színházban is.

A darab

A legjobb része nekem maga a díszlete volt, másrészt furcsa volt, hogy a jelenetváltások között mindig gyorsan a sötétben beiszkoltak a díszletmunkások és a kellékesek, hogy a következő jelenethez szükséges bútorokat, eszközöket kitegyék… A színház színpadja magában áll, nincs forgó része, de a belterét tekintve nagynak tűnik. Az emelkedős ösvény látványvilága kifejezetten jól mutatott a színpadon, vicces volt, ahogy időnként a szereplők keresztbe-kasulva mennek, hogy az előtérbe megérkezzenek. Egy parasztkapu volt a leghátsó részben, ami időnként a túlvilágot jelentő kaput testesítette meg a nézők számára.

A történetben a Halál, aki hol ügyvéd, hol orvos, hol küldöncnek, olykor mégis önmagát bemutatva, jelent meg a színén, durván kifestve. Egyszer még a kaszáját is elhozta, hogy a falubeli táncos népeket lekaszabolja… A falubeliek között, olyan áldozatokat szed, mint a betegeskedő, 3 gyermeklány anyját; a falu papját; a néma gyereket, akinek mindenki elárulta minden titkát; a drogos költőt, aki kitörésre vágyott a porfészek faluból, mégsem vitte semmire, aki folyton a Sakk-királynővel enyelgett álmában…; az idős zsugori asszony, Terka mama, aki mindenkinek faluhelyt uzsorát adott, hatalmas kamattal… az idős juhász, aki fiát és feleségét hagyta hátra a faluban és jegyzőként tevékenykedett éltében; a pap, aki józanul Istenfélő és nagy prédikátor, míg részegen inkább hamis nótázó volt…. mindannyian visszatértek holtukból…

Belekeveredik a történetbe a politika is (meg lesz idézett Gyurcsány szöveg, a tudjuk melyik… :D ), a holtaknak vannak-e jogaik? Eladni a temetőt, nincsen zsidó származású a halottak között… a Parlamentben nagy szónoklatokat tartanak, főleg a költői vénával bíró politikus…

A politikusok diadalukat megünnepelve, hogy végre egyetértenek valamiben, kifejezték e két nótával a lelkesedésüket és a megelégedésüket: Ez a harc lesz a végső…/Kossuth Lajos azt üzente – persze, enyhe képzavarom volt, hogy egyszerre énekelték a két dalt…

A faluban az emberek nem tudnak mit kezdeni a kialakult helyzettel, egyszer megakarják a halottakat ölni, következő pillanatban mégsem… hiszen nem természetes, hogy visszajöttek... Végül a holtak döntenek úgy nem maradnak, de ehhez az kell, hogy az őrjöngő tömegből kiváljon a 3 kislány, akik az anyjukat nem akarják ismét elveszteni, a dühös parasztok elé állnak, akik fegyverrel a kézben a feléledtek felé akarnak rontani…

Feltámadunk jelmondatot egy másikkal váltották fel az előadás végén…

A darab próza – ezért csodálatra méltó a prózai színház, én képtelen lennék ennyi szöveget megtanulni… 

 

 

Újszínház - Klasszikus értékek. Magyarul. (Azért is tartom érdekesnek, mert nem nemzetközi szinten megy a színjátszás)

Link: https://ujszinhaz.hu/szindarab.php?szindarab=Felt%C3%A1mad%C3%A1s-Makucsk%C3%A1n&id=116






Az előadás hossza kb. 150 perc, egy szünettel 

Színészek 

Nagy Lóránt - Kupeczky 

Gregor Bernadett - Kupeczkyné 

Vass György - Lottymány 

Viczián Ottó - Halál 

Esztergályos Cecília - Terka mama 

Bánföldi Szilárd - Farkas Miklós, költő 

Nemes Wanda - Laura 

Jászai László - Kátay tiszteletes 

Incze József - Csóka, harangozó 

Timkó Eszter - Ilon, a felesége 

Tóth Tamás - Öreg 

Háda János - Kömény András, bíró 

Szanitter Dávid - Jegyző 

Almási Sándor - Államtitkár 

Szabó Zsuzsa - Bogárné, Lottymány anyja 

Orosz Csenge - Boris 

Szarvas Balázs - Sárosi tiszteletes 

Jánosi Dávid - Bleyer Jakab, irredenta költő 

Kazári András - Néma Jankó 

Báhner Péter - Doktor 

Incze Máté - Kisbíró



Alkotók

Rossa Levente

zene

 

Rózsa István

díszlet

Kiss Beatrix

 

jelmez

Gyenes Ildikó

koreográfus

 

Nagy Viktor – Jászai Mari–díjas, Érdemes Művész

RENDEZŐ





Nincsenek megjegyzések: