2023.10.27. 19:00-22:00 Madách színház, SIX előadás
A darab vernyákoló nőkről szól, akik elbeszélik, milyen viszony fűzte őket az egykori angol királyhoz, Henrikhez.
Szereposztás
A darab különlegességei:
- A trónteremben vagyis a színpadon is foglalható ülés - tehát, nem csak a rendes nézőtéren ülhetünk, hanem egy kicsivel beljebb (mondjuk ennek az ára is magasabb)
- A zenekar is nőtagokból
áll, de ha megnézzük a kreatív team/alkotók listáját a színház honlapján,
látható, hogy zömmel férfiak dolgoztak a koncertmusical kialakításában
- Két szereposztás van: egyikben csak popdívák szerepelnek, másikban kizárólag színésznők alakítják a "bandát"
- Ha kiesik az egyik szereplő, van "pótlása", először ezekben a karakterekben lesznek láthatóak a beugrók: Boleyn Anna (Magyar Krisztina), Seymour Johanna (Csonka Dóra) és Anna von Kleve (Horváth Mónika)
Előzetesen azt hallottam, a popdívák a jobbak...ehhez képest én pont a színésznőkkel fogom látni...kiderül milyenek lesz...
Kobza György felvétele (jegyértékesítő a színházban)
Benyomás az estéről:
SIX / Lapát – lenyak – kipurc – lapát – lenyak – megússz
2023.október 27. 19:00-20:30 Madách színház
90 percben mesélik el az újjáéledt királynék történetüket VIII. Henrik, angol királlyal.
Megkezdődik a versengés, mindegyik királyné bemutatásra kerül, egy-egy dalon keresztül. A dallamok műfaja nagyon változatos, van közöttük spanyol virtusos szamba tánc, bajor polka, francia pompom lányos üdvrivalgás… és lírai dalba csomagolt szerelmi vallomás… nagyon kevert zenék, de rendkívül szórakoztatóak. A darab végén persze rájönnek, hogy nem érdemes a másikat felüllicitálni, inkább úgy határoznak, hogy elmesélik a saját boldog végkifejletüket, ami valóban az ő boldogságukat tükröztek a későbbiekben…
Érdekességek:
- Minden királyné elmeséli a saját történetét, közben ugratják egymást
- A színpadot kicsit kibővítették, mivel a trónterem székei elfoglalnak egy nagyobbacska helyet, ezért a rendes nézőtérből egy sakktábla nagyságú négyzetet emeltek ki
- Folytonos ki és beszólások a közönségnek és egymás között is
- Aragóniai Katalin volt a leghosszabb életű a királynék közül. A spanyol zenéje vérpezsdítő volt, a királyhoz való útja során mindent elfogadott, beleegyezett és azt mondta: okés.. de később, zárdába már nem akart vonulni :D nem jött a trónörökös, Henrik LAPÁT-ra tette.
- Boleyn Anna: selfizett a közönségből kiemelt egy-két emberrel, amikor neki az előtérben nem volt dolga (trónteremben)
- Boleyn arcon spricceli Seymour Johannát többször egy jelenetben, miszerint ő a fejét vesztette el, amiből csak úgy spriccelt a vér… LENYAK
- Seymour Johanna esetében felmerült a kérdés, minek akar részt venni a versenyen, hiszen ő nem volt boldogtalan a király mellett… Johanna elmeséli, hogy ő valóban szerette Henriket, de legnagyobb bánata mégis az, hogy nem láthatta a fiát felnőni… Nagyon lelket simogató és megérintő a szövegezése Seymour dala, el is sírtam magam rajta… sajnos, neki rossz vége lett, KIPURC
- Anna von Kleve felépítése tetszett a leginkább, mert bemutatták, hogy a király a németalföldi látogatása során egy portré miatt választotta a nőt (előtte ábrázoltak más lehetséges jelölteket is, de azok nem voltak olyan szépek…), Kleve volt a harmadik a sorban. A jelenetben hasonlóan, akárcsak egyik kedvenc darabom, - József és a színes, szélesvásznú álomkabátban – magukra öltenek a szereplők egy papírból készült jelmezt, amit időnként hajtogatni kell, hogy a megfelelő pillanatban a megfelelő ábrázolás előkerüljön (megjelentek a jólismert német vonások: sörkorsokat cipelő dús keblű nő; aki a kolbászt eszi; a perecet árulja; aki a harmonikát „hajtogatja”…stb.). A német vidámság bemutatását követően, a festmények kerültek elő, amikor az adott szereplő kezében tartott valami eszközt, miközben a hátára fel volt erősítve a háttérként szolgáló festői táj…így felmálházva beálltak a kerethez, és be lettek mutatva a többiek által. Azt hiszem ez volt a legjobban kidolgozott jelenet, rendkívül szórakoztató volt. Emellett nagy vagyont kapott, és távol egy kastélyban élhetett férje pillantása elől – neki is felrótták, hogy miért akar versenyezni, hiszen Henrik által nem szenvedett, jólétben élt („Jaj, igen, visszamegyek sírni a kastélyomba…”) de ő csupán LAPÁT-ra lett téve…de ő a legszerencsésebb, hiszen az uralkodót túlélte, de annak 6. feleségét is…
- Howard Katalin az ágyjeleneten túl tényleg nem volt semmilyen, neki nem is volt jó zenéje, csak fetrengett az ágyon…(szürkének nevezték a többiek és valóban ez helytálló megállapítás volt részükről) – amúgy elmesélte, hogy a király jóval idősebb volt nála, a szerelmeskedésre ő tanította meg… aztán fiatalabb férfi után nézett és ezért lett LENYAK a vége
- Az utolsó királyné jelölt, Parr Katalin, megint csak kifogásolt volt, hogy miért akar harcolni a címért, miszerint kit tépázott meg legjobban a király? – hiszen ő végül MEGUSSZ-ta és túlélte az uralkodót. Hasonlóan, mint a férfi, neki is voltak korábban házasságkötései, szám szerint 2, mindegyik férjét el kellett temetnie…aztán az udvarban megismerte Seymour Johanna rokonát, Thomast, szerelmesek lettek, de a király a számításait keresztül húzta, és őt kérte meg, mint tisztes özvegyasszonyt, hogy legyen a felesége. Róla az uralkodó már úgy vélte, nem fogja megcsalni, mint előző neje, Howard. Szintén, megrendítő volt, amikor búcsúlevelet fogalmazott szerelmének, hogy kénytelen helyette a királyt választani… később, az uralkodó halálát követően férjhez mehetett ahhoz, akit szeretett, gyermeket szült, de gyermekágyi lázban meghalt…
- Túllicitálás – Aragóniai Katalin 5 vetélés, Boleyn Anna 3
- Békító és gondoskodó királynék, az előbbi pozíciót Seymour Johanna töltötte be. Igyekezett, hogy a király a korábbi feleségek által született leánygyermekekhez közelebb kerüljön, kibékíteni őket apjukkal. Az utóbbi pozíció szerint pedig, Parr Katalin jó viszonyt tartott fent mindegyik gyermekkel, illetve a Johanna fiával is.
Konklúzió - Összbenyomás:
A darab koncertmusical műfajba tartozik, 90 percével egyben lesz
prezentálva. Sorra veszi a királynék életét, és egyfajta versengésről szól, ki
szenvedett a királytól a legjobban? Miután kiderül, hogy nincs értelme a „címnek”,
ezért megalkotják a számukra tetszetős királynéi befejezést. A darab vidám
hangulatú, szórakoztató, pörög. Van egy lírai szám, ami a királyhoz fűződő szerelemről és
szerencsétlen Johanna életéről szól, az kiemelkedő. A humort a bajor származású
királyné szolgáltatja. Egyszer mindenképpen ajánlatos megnézni, azért lehet
fokozni, ugyanis a 2 szereposztás más minőségű énekhangokat gyűjt egybe. Nem az a fajta előadás, ahol a zene dallamtapadós lenne. A darab végén az utolsó egyveleg dalnál engedélyezett a fényképezés és a videózás, kinek mi a szimpatikus. Hangos bemondóban tudatják a nézőkkel, meg a szereplők felhívják a figyelmet a megörökítésre. Aki testközelből akar találkozni a királynékkal, számára ajánlom a tróntermet, első sorosoknak még egy közös selfie is összejöhet Boley Annával. Egyedi élményt biztosít a SIX.
A madachszinhaz.hu oldalról átmentve:
Szerzők: TOBY MARLOW és LUCY MOSS
Az eredeti West End-produkció létrehozói Kenny Wax, Wendy & Andy Barnes és George Stiles.
Az eredeti Broadway-produkció létrehozói Kenny Wax, Wendy& Andy Barnes, George Stiles és Kevin McCollum, a Chicago Shakespeare Theater-rel együttműködésben.
Fordította: Bárány Ferenc (dalszövegek) és Litkai Gergely (próza)
A színdarab Magyarországon a Concord Theatricals Ltd. (www.concordtheatricals.co.uk) és a Theatrum Mundi Színházi és Irodalmi Ügynökség (www.theatrum-mundi.hu) között létrejött különleges megállapodás alapján kerül színre.
Az előadás közben koncertszerű, intenzív fényhatásokat használunk.
VIII. Henrik az angol történelem talán egyik legkülönösebb szereplője, aki nemcsak szélsőséges tetteinek lenyomatát hagyta az utókorra, hanem hat házasságának legendáját is.
Hat feleség, hat különböző személyiség, hat rendhagyó életút. Mégis mindannyian ugyanazt a férfit választották, és kettejük kivételével nem élték túl (...a férjüket).
A SIX ezeket a rendkívüli történeteket idézi meg a koncertmusical szokatlan, ám annál kirobbanóbb formájában. A hat királyné fergeteges popdívaként születik újjá és megindul az (ének)verseny a legkirályibb királynő címért. Magával ragadó, pezsgő zeneszámok váltják egymást, különféle zenei stílusok feszülnek egymásnak, női zenekari kísérettel.
A vállalkozó szellemű nézőink ezúttal nemcsak a nézőtérről figyelhetik az eseményeket, hanem helyet foglalhatnak a színpadon, azaz a TRÓNTEREMBEN is.
A SIX 2020-ban elnyert három Drama Desk és két Tony-díjat. Öt kategóriában jelölték a Laurence Olivier-díjra, illetve a Legjobb új musical album kategória Grammy-díjára.
| ||
|
Az előadás hossza: 90 perc, szünet nélkül
Stroboszkópot tartalmaz
Műfaj: koncertmusical
Premier: 2023. október 14.
(Popkirálynék) és 2023. október 15. (Színészkirálynék)
Színészkirálynék: Baranyai Annamária, Zsitva Réka,
Peller Anna, Gadó Anita és Gallusz Nikolett
Popkirálynék: Horányi Juli, Muri Enikő, Singh Viki, Herceg
Erika, Hien és Veres Mónika Nika
TÖRTÉNELEM ÓRA
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése