2024. május 28., kedd

Orosz földön jártam, horrofilmet láttam....

2024.05.18. 11:00-14:00 között az Operaházban


Boris Godunov

És, lám, idén se sikerült kijutni Erdélybe, hogy részese lehessek a csíksomlyói búcsúnak... nem baj, egyszer majd összejön.

Szerencsére egy nagyon pozitív napot tudhatok magaménak, ami a szombatot illeti, így a búcsún való nem-részvételem, egyáltalán nem okozott törést bennem, sőt, olyan fantasztikus élményeket szereztem, hogy emlékezetesebb nap lett ez a szombat.

Reggeli órákban muskátli vásáron vettem részt (reggel 7 órakor az OMK lépcsőjén dekkoltam, ahelyett, hogy aludtam volna), bejutás könnyedén ment a belső terekben, de ott már nehezebb volt az előrejutás... aztán a Polgimester (Kiss János) is megjelent és vagy virágot vagy token-t osztogatott a népnek... A segédkező emberek között megismertem a Zichy-kastély egyik őrét, akivel kedélyesen elcseverésztem az időt, közben jött egy "virágszakértő" és kezembe nyomta a második virágcsokromat is, mivel az elsőt nem volt olyan nehéz kiválasztani. Első alkalom volt, hogy korall színű muskátlival találkoztam és rögtön megszerettem az általam kiválasztottat. A telekom lilás színű esetében rögtönzött döntés volt, mert a pirosat, fehéret nem akartam egyáltalán választani... mire meglett mindkettő, sokan körülöttem leléptek... :D hát, aki döntésképtelen...mint amilyen én voltam... de büszke vagyok az idei példányaimra!

 

Következett az Opera, az orosz nyelvű, ahol kedvenc énekesem, Bretz Gábor lépett színre a címszerepben. Nem mondanám, túlzottan nagy szerepnek, van nagy szövege, de a karakter nincs mindig jelen a színpadon.

Insta bejegyzés:

Boris Godunov eloadas 2 felvonasban. Az elso resze a kidolgozottabb és időtartamát tekintve is tekintelyesebb (majdnem 100 perc). A darab elejen es tobb alkalommal kisebb-nagyobb vetítések vannak a szinpadon, ami megmagyarazza a cselekmenyt, egyuttal bemutatja, hogy a cár uralkodását vegigkiseri egy lidércnyomás,egy gyermek képében, akinek a halálához köze lehet..a kisfiu kap tole ajandekba egy tőrt, amivel hadonászik, majd a lépcsőn a gyerek legurul és az éles tárgy átszúrja a kis testét... A vetitest kovetoen, az orosz nép egy uralkodoert kialt, Borist megkoronázzák. Egy álnok férfi a gyermek rémképével kiván visszaélni és a cár hatalmát megdönteni, előzménye ennek, hogy az oroszok leverik a lengyel forradalmat...erről nem esik szó a darabban, helyette kolostori jelenetet kapunk, ahol Borisról, a gyermekről mesél egy idős szerzetes a későbbi "szabotőrnek". A darab a zombi jelenetei es az allandoan visszatero, lepcsorol lepattogo labda mozgása teszi hátborzongatóvá, ugyanis ezek fekete-fehér felvételek. Zenéje érdekes, sokszor harangóznak egy-egy jelenetnél. Kulon erdekesseg, hogy a kezdeti fohászt, mondhatni korhű jelmezekben mutatják be, népi viseletben. Később ez valtozik, modernizaciora kerul sor. Az elso olyan eloadas, ahol a diszlet beforgasaval ér véget a darab. Nekem az egész mai alkalom azért tetszett, mert kedvenc jegyszedőmmel ujfent cseveghettem, régen találkoztunk, valamint baratsagos, erdeklodo es vendegszereto fogadtatásban részesítettem a német turistákat, no meg persze az ulotarsammal is megtalaltuk a kozos hangot. Szeretem, ha 1 darabot es a draga Operaházat egy nagyon kulonleges pozitiv légkör veszi korul. Itt most nagyon mozogtak az energiak. Mèg több ilyet!!! #borisgodunov #muszorgszkij #operahaz #operahazgyermekkara #psichothriller #romantikustortenelmimu #andrassycsekonyics #bretzgabor #palerdiandrás #kovácsháziistván #hajazsolt #sexonstagetomuch #patkanyokaszinpadon ##nemabuntetestolatavolsagodtolfelek #azoroszero #horrorart #modernrendezes
 
 
 




Megbotránkoztató volt a kocsmai jelenet, ahol a kocsmárosné a "bolond" figurának a nemi szervét "magába döfködte"...

A patkányok a terráriumban, nem volt félelemkeltő, de annál viccesebb volt Bretz reakciója, amikor először az arcába tolta a fiát alakító, Topolánszky Laura a kezében tartott állatot. Ott látszodott, hogy nem kér belőle... :D rendesen félrehúzódott...

Visszatérő horrorelemek vannak, a legyilkolt gyerek szelleme, a lépcsőn lepattogó labda...

Érdekes helyszín, de felvételről: Andrássy-Csekonyics báró palotájában játszodott a darab elején, és a későbbiek során csak részleteiben ábrázolt lépcsősor egy előkelő épületben az orosz társasággal... 


Operamentés:

Opera négy felvonásban, orosz nyelven, magyar, angol és orosz felirattal

 Felépítés: 3 óra 1 "büfészünettel"

Az OPERA 2023/24-es Szláv szezonjának egyik legemblematikusabb előadása Modeszt Petrovics Muszorgszkij Borisz Godunovja. Az orosz operairodalom műremeke, amely Alekszandr Puskin azonos című drámája nyomán keletkezett, több mint húsz év után kerül újra az Operaház színpadára, mégpedig az utóbbi évek törekvésének és hagyományának fényében ez is az ősváltozatban. Vagyis nem a sokak által ismert és leggyakrabban játszott Rimszkij-Korszakov-féle átiratban és hangszerelésben, hanem a magában sokkal nagyobb feszültséget hordozó, sűrített cselekményű, eredeti Muszorgszkij-változatban. Így a darab középpontjában még hangsúlyosabban a szereplők lelki állapota áll: Muszorgszkij árnyalt zenei jellemrajzzal festi meg figuráit. Almási-Tóth András művészeti igazgató rendezésében és felfogásában keveredik a történelmi idő a mával, a romantikus-történelmi műből egy mai pszichothriller bomlik ki a horror elemeivel, amelyben egyszerre több idősíkban futnak az események.

 Cselekmény

1. Borisz Godunovot cárrá koronázzák.  A népet betanították, mit kell mondaniuk és hogyan.

2. Hat év telik el, Pimen krónikát ír a kolostorban, az ifjú Grigorijt felcsigázza egy történet a cári trón jogos örököse, a gyermek Dmitrij rejtélyes haláláról, amivel Boriszt vádolják. Ördögi tervet eszel ki.

3. A litván határon, egy romlott csehóban kilépett szerzetesek szórakoznak. Itt van Grigorij is, aki át akar szökni a határon. A rendőrök épp őt keresik, Grigorij megpróbálja elterelni magáról a gyanút, és végül elmenekül.

4. A cári otthon. Borisz leánya, Kszenyija siratja elvesztett vőlegényét és egész életét. Öccse, Feodor uralkodósdit játszik. Megjelenik apjuk, Borisz, súlyos válságban, nem talál boldogságot, és lelkét nyomasztja a gyermekgyilkosság vádja. A főbojár, Sujszkij manipulálja urát, hírt hoz a trónkövetelőről, aki Borisz megdöntésére tör... Ő Grigorij, a szökött szerzetes, kijutott Litvániába, és szervezkedni kezdett Borisz ellen, magát Dmitrijnek, a meggyilkolt gyermeknek adva ki. Borisz ezt hallva rosszul lesz, és agyvérzést kap.

5. A székesegyház előtt a tömeg várakozik. Jönnek a hírek a „feltámadt” trónörökösről, Dmitrijről, akit épp kiátkoznak a templomban. Megjelenik a Bolond, és Borisz arcába mondja, hogy ő is gyilkosnak tartja. Elsiratja Oroszországot a cár előtt.

6. A bojárok gyülekeznek, Sujszkij aggasztó híreket hoz a cárról, aki maga is megjelenik, zavart elmével. Érzi, hogy itt van a vég. Elbúcsúzik fiától, és elnyeli a sötétség.


 

 

 

 

 

Nincsenek megjegyzések: