2025. február 5., szerda

Puccini 5 "nője", avagy a régi korok aranyásója

2025.01.30.csütörtök, 19.00-21.45 között a cuki Operaházban
 
 
Insta bejegyzésem:

A feslett nő története. Manon Lescaut a mai korban egy aranyásó lenne, tehát Puccini korában egy érdek nő, akit a pénz, arany elbűvöl, habár első megjelenésekor szende, szűzies és zárdába szánják. Világát az ifjú lovag, vagyis diák borítja fel, szerelemre bírja maga iránt és még meg is szökteti, bár kettős az oka: 1. A fiú szerelmes, 2. Van egy másik kérő is, aki túlkoros. Manon testvére, tudja, hogy a lány szereti a pénzt, a csillogást, így nem csoda, h a szegény kérőjét elhagyja és a kóros gazdaggal kezd kapcsolatba... Manon szerelme bocsánatért esedezik, amikor újra találkoznak, és újfent szökést terveznek, de a rendőrök rajtaütnek és Manon börtönbe kerül. Innen a nőket elszállítják Amerikába, hajón. A szerelmes fiú kiharcolja, hogy felkerüljön a hajóra, igy együtt lehetnek a lánnyal. Sivatagban vándorolnak, Manon meghal,de még elmondja, h szereti a fiut. A rendezés kissé megváltozott, emlékeim szerint, 2016 óta, tobb hangsulyt kapott a kórus és a hang nélküli statiszta figurák. Annyira érdekesek voltak, hogy neha ok jobban legfoglaltak a főszereplőkhöz képest 😆 A szereposztas szuper, a zenekar is remekelt. A darab diszletet oasze kellett nyomni, igy terben túlzsúfoltságot mutatott. Mit viszunk haza a darabbol? Elkepzeles: A szerelem minden akadalyt legyoz, a Valosag: semmi értékállót nem kapunk a tortenettol. #manonlescaut #opera #operahaz #operahazkorusa #tuzniknatália #afranciapasi #manonvisziazekszereket
 
A darabot egyébként egész nap nem vártam. Borzongva gondoltam rá, kifejezetten idegesített, hogy pont az első operaélményem 2025-ben. De mivel az Operába mentem, ezért szívesen mentem. Ismét, - mivel bérletes darab - összegyűlt a már megszokott emelet 1.soros csapatom. Régi korokat idéző páholyszüneteket iktattak be az előadásba, hogy átrendezzék a színpadot. Ilyenkor nem szokás kimenni szünetre, hanem a helyünkön várjuk ki, hogy újra felgördüljön a függöny. A Manon 2 felvonásból állt,  ezekben a plusz 2 páholyszünettel. A főszereplők hangilag szépek és jók voltak, de mégis azon kaptam olykor a háttérben megjelenő figurák, statiszták és az énekkar egy-egy karaktere jobban megfogott és akkor az ő mozdulatait követtem inkább, mint a kiemelt szereplőkét. A rendezésnek ezen része nagyon is megfogott. A darabra pedig nyomokban emlékeztem, szerintem kicsit variáltak rajta. Manon is első blikkre egy szűzies, kolostorba vonuló, vöröses árnyalatú hajkoronával rendelkező nemes lánynak tűnt, aztán, hogy hogyan lett belőle parókás, barokkos stílusban teperő feslett kurva? Hát, azt megint a nézők képzeletére hagyták. 
 
Nem tudjuk meg, hogyan gatyásodott le a főszereplő páros, és, hogy a lányt a gazdagság vonzza, - mert ez az úrilány imidzsből nem derül ki... aztán ott volt még a börtön jelenet, ahol feltehetőleg prostituált személyekkel kerül egy hajóra, közöttük is volt, egy idegrángásos, vakaródzó figura, akit nem tudtam hova tenni, amikor incselkedni kezdett a katonákkal, akik végül egymásnak adták, földre teperték, és rugdosták... nagyon oda nem illő jelenet volt... felvetődött bennem, hogy most akkor ezt miért kellett? A köztes, gazdag időszakban, Manon folyamatosan a lábát mutogatja, és bárkivel képes lefeküdni, ha ékszereket, vagyont remélhet tőle, még a vén kéjenc bácsikával is, akivel együtt utaznak egy darabon, Manon és a testvére, míg az első felvonás helyszínére nem érkeznek...igen, itt meg folyton találgattam, melyik lehet a lány, sok szép, úri népség, de a kirakatos prostitúció is megjelent... az is érdekes momentuma volt az előadásnak, hogy a férfi főszereplő a honlapon található kép alapján egy öregembernek tűnt, a színpadra egy nagyon is fiatalos, sármosnak mondható férfi lépett. A fiatal operaénekest pedig elcsúfították, nem tűnt annyira fiatalnak az öltözékében, szerintem eléggé kóros volt... A darabot mintha felújították volna és mégsem, hiszen a fentebb közölt videó az erkeli időkben bemutatott változatot mutatja. Az idős hölggyel, aki a jobbomon szokott ülni, megjegyeztünk a páholyszünetben, hogy erről az előadásról nincs mit hazavinni, nincs értéke.
 
Érdekes, hogy Puccini női karakterei közül Manon Lescaut van a legkevésbé kiemelve, említve, mert nem képvisel semmiféle pozitív értéket, mint Tosca vagy Mimi vagy Turandot vagy a Pillangókisasszony (bár nála is érthetetlen az öngyilkosság a végén, de ez japán tradíció).
 
A zenekar élére visszatért Kesselyák Gergely, rendesen ünnepeltette magát, de miért is lenne ezzel gond?
 

 A videó már az újabb változat, kulissza-betekintéssel.

Saját képek hamarosan!
 
Operamentés:
Opera négy felvonásban, olasz nyelven, magyar, angol és olasz felirattal (2 óra 45 perc, 1 szünettel)
 
Puccini képzeletét megragadta Manon Lescaut és des Grieux lovag szerelmi története, melyben a hősök egymásért szembeszállnak a társadalmi elvárásokkal és az elfogadott erkölcsi törvényekkel, hiszen a komponista saját életében is hasonlóan szenvedélyes történet zajlott: Elvira Bonturihoz kötődő hatalmas érzelmeket megmozgató viszonya, mely az olasz törvények szigora miatt nem válhatott hivatalosan házassággá, töltötte be az életét. Többen megpróbálták lebeszélni a témáról, nemcsak érintettsége okán, de Massenet Manonjának hatalmas sikere miatt is, de őt szerencsére nem lehetett eltántorítani, és megszületett első országos sikert arató műve, amely csakhamar meghódította a világ színpadait. 
Az operát Szabó Máté rendezésében láthatja a közönség. 
 

Cselekmény

I. felvonás
A franciaországi Amiens egyik terén a költőnek készülő diák, Edmondo társaival együtt a szokásos esti mulatságra készül. Barátja, des Grieux nem csatlakozik a szórakozó fiatalokhoz. Egy kocsi érkezik érdekes utasokkal: Geronte, egy idősebb tehetős úr és Lescaut, a volt katona, aki gyönyörű húgát, Manont kíséri zárdába. Des Grieux azonnal beleszeret a lányba, és beszédbe elegyedik vele. Lescaut pedig Geronte támogatását szeretné megszerezni, amiért húgát is hajlandó felajánlani. Az öreg az üzlet helyett Manon elrablását tervezi. Edmondo kihallgatja Geronte-ot, és figyelmezteti des Grieux-t, aki végül Párizsba szökik a lánnyal. Lescaut megnyugtatja az öregurat, hogy nem fog sokáig tartani ez a viszony, és hamarosan visszaszerzi neki Manont. 
 
II. felvonás
Lescaut-nak igaza lett: Manon búcsú nélkül hagyta el a nincstelen des Grieux-t és most fényűző életet él Geronte párizsi házában. Unatkozik, és nosztalgiával gondol a diákkal töltött időre. Geronte ajándékképp egy madrigálkórust küld Manonnak. Mikor az öreg barátaival együtt megérkezik, Manon énekel és táncol nekik. A vendégek távoznak, s Manon azt ígéri, hamarosan csatlakozik Geronte-hoz, de hirtelen des Grieux jelenik meg a szobában: felkutatta Manont. A szerelmesek lobogó szerelemben egyesülnek újra. Geronte rajtakapja és megfenyegeti őket, majd távozik. Lescaut érkezik rohanva, hogy figyelmeztesse őket: Geronte le akarja tartóztattatni Manont, így menekülniük kell. A lány az ékszereit próbálja menekíteni, és a késedelem miatt a szökés nem sikerül: letartóztatják.

Intermezzo 
Des Grieux gondolatain keresztül ismerjük meg Manon letartóztatásának és Le Havre-ig vezető útjának történetét. 
 
III. felvonás
Börtön Le Havre-ban, a kikötőben. Hajnalodik. Des Grieux a börtön környékén várja, hogy beszélhessen Manonnal. Lescaut lefizet egy őrt, a fiatalok a rácson át találkoznak újra. Közben Lescaut csapatot szervez, hogy megszöktesse Manont. A szökési kísérlet ezúttal is elbukik, lövések dördülnek. Összesereglik a város népe, épp időben, hogy lássa az Amerikába száműzött feslett nőket, amint a hajóra szólítják őket. A kétségbeesett des Grieux megfenyegeti a hajó kapitányát, hogy engedje szabadon Manont, de lefegyverzik. A kapitánynak végül megesik a szíve a szerelmeseken, és megengedi, hogy des Grieux matrózként a hajón maradjon.

IV. felvonás
Sivatag. Des Grieux és Manon erejük végén járnak, a nő a szomjúságtól és a kimerültségtől összeesik. Des Grieux elmegy vizet keresni, hogy megmentse Manon életét. Mikor visszaér, a haldokló asszony utolsó sóhajával még ki tudja mondani, hogy szereti.
 

 Link: https://www.opera.hu/hu/musor/2024-2025/manon-lescaut-2024/

Nincsenek megjegyzések: