2025. február 15., szombat

Az imádott operett a Turay-ban otthonra lelt

2025.02.10. 15:00 A csókos asszony



 Insta bejegyzés:

Ismét ellátogattam a Turayba és ezúttal a vàlasztott eloadas, a legkedvesebb operett volt, A csókos asszony. A hangulat, a zenéje, és kifejezetten, hogy végre saját otthonában játsszák (Joseph Stadt vagyis Józsefváros) meg a tavaly szilveszterkor, a radioban leadott zenés feldolgozás hozzájárult, hogy akarjam ezt a darabot. A főhősnöt alakitó hölgy énektanárát meg kell dicsérjem, hiszen artikulàciója éneklése erthető volt és ez ritka szokott lenni. RicaMacát, a Hunyadinét, az inas és abárót alakitó művészeket ismertem. A legnagyobb tapsot Ibolya Eda kapta, nem csoda, az állandó zabáló, de "kretén" figurákat szeretik a nézők. Én is. 🤭 Megint kimaradt a Los Angeles c., a csiripelos, szerelmi kettos. Ez olyan rossz, a rendezoknek valami bajuk van veluk? 🤔 cserébe laptunk más szerelmeset és egy komolyabb, primadonnanak való "uszito" dalt, amit a szerelmese ellen forralo cimszereplo enekel. Ez mondjuk erdekes volt. Orulten, hogy itt vegre megvolt a Debora es nem csinaltak belole Hattyuk tavat vagy egyeb borzalmat. A báró úr esetében lementem hídba, amikor tudatosult bennem, hogy azt a szineszt latom, aki egykoron a Bob herceg volt. A darab mesésen zárult, olyan üzenettel, miszerint a fiataloké a jövő, és a Bajza utcai kastély már nem a bárót, hanem az újraegyesülő szerelmeseket várja. Ez azért váratlan fordulat volt, mert minden eddigi fendezésnél a báró az elveszettnek hitt lányát látja az árva Katókában. Jajj, még egy ismeros volt, a Katoka "anyját" jatszo szineszt, akit amugy sokan ismerhetunk a Kisváros c. magyar sorozatbol, "Máté fiam" megszólitásra hallgatott.
#turayidaszínház #acsókosasszony #dorozsmaipista #pünkösdikató #ibolyaede #ricamaca #kubanek #hunyadiné #parbajmiattvisszajonalany #rendelkezzekvelemabarour #ferfiutannemsirunk

Végre ez a nap is eljött! Színre került a kedvenc operett előadásom. Ez a változat a Turay Ida színházban érhető utol. Egy szilveszterkor meghallgatott Kossuth rádiós műsorajánló sarkalt arra, hogy vegyek rá belépőt. Noha, a plakátja kissé merészre sikeredett. Íme:

 


Talán túlságosan hivalkodónak is minősíthető, kacér, de az orfeumi estéket idéző hölgyeket láthatunk rajta. Megsúgom: a darab ennél sokkalta visszafogottabb, sőt egyenesen puritán jelleggel bír. Összesen 2 helyszínt különböztetünk meg, Józsefváros, Nagytemplom u. 48. szám alatt egy társasház udvarát, illetve a Tarpataky báró kúriáját, ami a Bajza utca sarkán található. A darab Budapesten játszódik, ezt azért szögezzünk még le. 😉

Adott egy árva lány, akit az utca hentese vett magához, nevelője még a házmester, aki önmagát Katóka anyjaként aposztrofálja (személyénél meg is lepődtem, hogy a Kisváros c. sorozatból ismert Máté fiam – színész, Győri Péter volt az). A lány, egyszerű, de szép, és sajnos, nagyon is kiszámítható, így az udvarlója nem szereti teljes szívéből. Véleménye alapján, jobb lenne, ha több tűz, szenvedélyesség lakozna a lányban, mert akkor felnézne rá. A lánnyal szembeni tiszteletlensége megnyilvánul, hogy elkártyázza az eljegyzési gyűrűket, a szégyent nem vállalva inkább megszökik a „tanácsadó” Rica-Macával a báró kastélyába, hogy ott mulassanak egy jót.

Katóka, egy kezdő színésznő, aki a Csókos asszony című előadással sikert aratott, ünnepi fogadásban részesül megérkezésekor az udvarban. Családja, barátai éljeneznek neki. Egyedül a szerelme nincs ott. Ellenben érkezik egy mecénás, Báró Tarpataky, illetve, ő előtte az inasa, aki a nemes úr érkezését bejelenti az udvari népségnek. A báró el van ragadtatva a hölgytől, és névjegyét otthagyja, ha bármikor szomorúság sújtaná, tudja, van egy kellemes öregúr, aki átsegíti nehéz időszakon…

Katóka találkozik szerelmével, (elejti a névjegyet) flörtölnek, látszólag minden rendben van. Később az esti mulatságon derül ki a vétke, Katóka az elejtett kártyát megtalálja, és a címre megy.

Második felvonásban a kúria belső tereit látjuk a színpadon, többen a nézőtéren el is csodálkoztak rajta, szerintem is mutatós volt. A főinas eligazítja a ház alkalmazottait, mit kell, hova tenni, mikor kell felszolgálni, ugyanis a báró estélyt ad, ismerősei számára, és az orfeumi művészeket hívott meg ez alkalomból. Mindkét részről, az illusztris úriemberek és a mulattató hölgyek meg a főszereplő férfi, Dorozsmai Pista megérkezik. Váratlanul betoppan Katóka is, a báró fogadja, ugyanakkor a lány azt mondja, mégse akar maradni, nem is érti, mi vette rá, hogy ide jöjjön, nem olyan lány. A báró megkéri maradjon, és vegye fel azt a jelmezt, ami igazán méltó a Csókos asszony figurájához, a báró vette ajándékba a lánynak. Katóka immáron a jelmezt felöltve jelenik meg, a báró el van bűvölve, és Pista is csak ámulni tud. Közben megérkezik az udvari csapat is (A hentes és Hunaydiné), menti a helyzetet, és a bárótól elragadni Katót.

Az inas folyamatosan a bárónak a korát csökkenti, szerinte fiatalodik a férfi 10 éveket, mert hát az immáron nőies Katóka kissé megváltoztatta… Az orfeumi programba bekerül egy olyan dal, ami kiveri a biztosítékot Pistánál, hiszen féltékennyé akarja tenni Katóka, és a báró ölébe ül a dal egy részénél, a férfi felháborodva felpattan, és a nemrég visszakapott gyűrűket a földre veti, vagyis Katóka vegye fel onnan, ahova süllyedt… Sértődötten elrohan, Katóka kijelenti, hogy a báró rendelkezhet vele, kezét nyújtja felé, amit a báró kézcsókkal üdvözöl.

A harmadik felvonásban visszatérünk a józsefvárosi udvarba, bár előtte még egy padon ücsörög két szereplő, a fájdalmát ivászatba fojtó Pista és Rica-Maca, aki próbál rá hatni, Mi muzsikus lelkek, mi bohém fiúk – ekkor hangzik el. Majd váltás történik, az udvarban Ibolya Ede és Rica-Maca vallanak szerelmet egymásnak, illetve Ibolyát meg kell védeni a párbajtól, ugyanis kihívta barátját, Pistát, mert megalázta Katókát (ő pedig azért titkon szerelmes a lányba). Fifikás lévén, Ibolya elküld egy táviratot a hónapok óta távol levő Katókának, aki a bárónál lakik, hogy párbajt fognak vívni a férfiak. Rica-Maca azért felhívja a figyelmet, lehet el se jön, vagy későn érkezik a lány… Szerencsére nem úgy alakul a történet, Katóka összetalálkozik Pistával, mindketten egymás bocsánatáért esedeznek, végül befut a báró is, és immáron a dal Van a Bajza utca sarkán – másként hangzik el, mely szerint a két szerelmest várja már a kúria, mert ő elutazik Olaszországba, és nekik akarja adni az épületet, szerinte a fiataloknak kell teret adni, egyúttal lemond Katóka meghódításáról.

Érdekes ez a rendezés, mondhatni hűen követi vígszínházi változatot (szereposztás: Papp Erika és Kaszás Attila, Darvas Iván, Igó Éva, Méhes László). Megállapítom, hogy a darabot sajátos móddal zárják le, immárom 4. alkalommal láttam egy újabb feldolgozást, ezért kijelentem, hogy két fajta befejezéssel szoktak dolgozni: 1. Vígszínház és a Turay Ida Szín.: a báró tényleg szerelmet táplál Katóka iránt, de lemond róla; 2. Operettszínház és a József Attila Szín.: a báró elveszettnek hitt lányát látja Katóban, de mivel a lányon nem található az a bizonyos, különös ismertető jegy, ezért neki megint távoznia kell. Mindenki eldöntheti, melyik a szimpatikus változat, de öszintén szólva, mindegyiknek meg van, a maga bája.



Dalok: „Nem tudom mi a bajom, tán a tavasz”; „A nő nem sír férfi után” – újdonságok voltak; hiányérzet: Los Angeles (ezzel mi a baj??? sosem akarják beletenni a darabba, pedig itt is lett volna lehetőség, egy pillanat erejéig Ibolya Ede és Kató együtt álltak a báró otthonában, és megfogadták, megleckéztetik a Pistát)

A legtöbb tapsot, táncos-komikus karaktert (Ibolya Edét) alakító színész kapta.




Összességében nagyon jól éreztem magam. A szereposztást tanulmányozva, érkezésemnél, meglepődve konstantáltam, hogy hetekkel ezelőtt látott Bob herceg filmben szerepelt színész alakítja a bárót. Steinkhol Erika a kabarék világából volt ismert, kicsit fiatalosabb Hunaydiné volt, de tetszett, ahogy mindig megjegyezte, hogy bár megélhette volna ezt az ilyen-olyan volt férje… :D Az már felettébb fura momentum volt, amikor Rica-Maca közölte, hogy fizet Hunyadinénak, hogy az anyja legyen…akkor ezek szerint ők nem rokonok? Mert én is úgy tudom, de ilyen kontextusban még nem lett ez a kapcsolat tálalva.

Szerintem érdemes megnézni. Aranyos darab. És, ami a fő! Józsefvárosban játszódik a józsefvárosi kis előadás!!!



Nincsenek megjegyzések: