2025. március 17., hétfő

Egy énekesnő megtört világa - Edith Piaf szomorú története a Turay Ida színházban

2025.02.23. 15:00
Az égben maradt repülő
Turay Ida Színház (1089 Budapest, Kálvária tér 6.)
A rendező: Szurdi Miklós
A darab linkje: https://turayidaszinhaz.hu/portfolio/egben-maradt-repulo/
 
Edith Piaf sosem volt igazán kedvencem, de elismerem művészetét, mert igazán kifinomult, igazán francia és a megismert karaktere miatt igazán mélyen szerelmes. Kell ennél több?
 
A darabot eredetileg a zenéje miatt választottam. Pontosabban az énekesnő magyarra fordított Keresztes Ildikó által énekelt kompozíciói miatt. Íme:


 

Egyéb, szösz-mösz gondolatok:
Furcsa a főszereplő kinézete, magasság szempontjából sokkal kisebb a többieknél. Az első felvonás jó, a kapcsolatait mutatja be. Megismerjük szerelmét, a bokszolót és annak viszonyát az edzőjéhez. Piaf barátait, Marlene Dietrich-t, .... Mylord szám előadás módja nagyon tetszett, alig vártam, hogy a tétova zongorázás közben kialakuljon a dallam és Piaf elkezdje énekelni... a szerelmi mámorában előadott Párizs ege alatt c. számról nem is gondoltam, hogy ez az énekesnőhöz köthető. Emlékszem, hogy covid kifutó idejében a Madách színház tetőtéri, szabadtéri előadásokat tartott, 90 percben. Egyik ilyen alkalmon Csengeri Attilától hangzott fel ez a dal, a hangulat átragadt rám és rögtön megszerettem a dalt. Ezért volt váratlan, hogy ez is elhangzott.
Piaf és barátai kijártak a bokszoló meccseire. Szurkoltak neki, és Edith jelenlétének köszönhetően sikerült is mindig nyernie. A férfi edzőt váltott, majd megszületett a 3. gyereke is a feleségétől, mindeközben viszonyt folytatott Piaffal... Az énekesnő megbetegedett, nem tudott elmenni a férfi meccsére és az veszített, emiatt Piaf magát vádolta. Telefonon beszélnek, hogy a férfi elrepül Marseille-be hozzá. Sajnos, viszont nem érkezik meg... A hírt, barátai közlik, mire az énekesnő összeesik...

Szünet alatt sikeresen magamra öntöttem az ásványvizem, így hamarost visszaestem a náthába...febr.19 óta küszködtem vele....

A másodikban visszaemlékezés történik. Az énekesnő sanyarú gyermek és ifjúság korát ismerhetjük meg, miközben betegen fekszik magánrezidenciáján és magához képzeli a bokszoló szerelmet, neki idézi fel a múltját. Edith, apja instrukciói alapján vásárokon lépett fel, testvére begyűjtötte a kapott pénzt. Anyja időnként feltűnt életében, de nem volt mintaanyának mondható, sőt prostituált volt...Piaf, fiatalon lesz anya, de gyermekét hamar elveszti. A kórházban a nővér kitépi a kezéből a csecsemőt. Ez nagyon szívszaggató jelenet volt. A révedezése közben a nővér viseli gondját, nyugtatót, morfiumot ad neki. Edith, a veszteségét alkoholizmusba fojtja... egyedül, magányosan él... aztán a megcsalt feleség is feltűnik (Megnézi hogyan szenvedek? Most már elég jó?). A nő elfogadja Piaf ajánlatát, hogy a bokszoló fiának szállást biztosít, amikor az felutazik, hogy tanulmányait folytassa.
 
Darabmentés honlapról:

1947-et írunk. A világ éppen ocsúdik a borzalmakból.
A csodálatos hangú, törékeny énekesnő megrázó gyermekkoron és szerelmi csalódásain túl már rég úgy hiszi, hogy minden férfi durva, és az időt leghasznosabb mulatással és ivással tölteni… Ám ekkor megjelenik Marcel Cerdan, a „marokkói bombázó”, és örökre megváltoztatja a kis francia veréb, Edith Piaf életét… „Marcel újra megtanított élni. Megszabadított a keserűségtől és a kétségbeeséstől, amely testemet-lelkemet megmérgezte. Felfedeztette velem, hogy létezik jóság, derű, gyengédség. És felragyogott a világ.” De talán túl szép ez a szerelem… Annyira szép, hogy odafentről elrendelik a tragédiát. A Párizs – New York-i repülőgép 1949. október 27-én lezuhan az Azori-szigetek felett.
És aznap este Edith Piaf a New York-i Versailles színpadán csak Marcel Cerdannak énekel…
Két év. Nem több. Ennyi adatott nekik. De ebben megélték a teljességet.

Az előadás hossza 195 perc, egy szünettel

Képeim:
 
 



AJÁNLÁS: 1x megtekintésre mindenképpen ajánlom! 

Nincsenek megjegyzések: