Az én víges örömmámorom
2024.okt.6. 11:00 Vígszínház
A Pál utcai fiúk
Egyszavas: zenezsibongás
Immáron 2 éve, hogy utoljára láttam a darabot, és akkor azért döntöttem úgy, hogy nem nézem meg, mert egy csodálatos 3.alkalmat kaptam, Medveczky Ádám Bokája annyira szeretnivaló volt, hogy valahogy elvesztettem a zsibongást a darab iránt. Nem. A zenéjét, storyját a szereplőket továbbra is imádom, csak inkább azt írom, hagytam neki teret. Végül is a Gatsby-t is most néztem meg újra, x év elteltével. A kollegina jelezte, hogy megy, és miért ne alapon, nyáron vettük meg a belépőket a Pál utcára. Ezúttal páholyba.
Napok óta erre készültem a legjobban. A darab sokszor jelen volt hétköznapjaink során, kiváltképp a mostani fiatal iskolásoknak a himnusza lett. Alig láttam olyan tüntetést, ahol ne szólalt volna meg valamilyen formában ez a csodálatos fogadalmi dal, A Grund mi vagyunk
Hogy az őszintét megvalljam, Wunderlich számomra nem az etalon, mindig a váltóival láttam a Pál utcai fiúkat, és nem okoztak csalódást, egyáltalán. AZ már fix, hogy Wundi merőben máshogy foghatja össze a csapatot és ezért sem zárkozom el attól a lehetőségtől, hogy egyszer majd valamikor összejön vele is az előadás.
Insta bejegyzésem:
A szinhazi hetvege 2.napjan ket eloadast is megcsodalhattunk. Ujfent megneztem a Pál utcai fiúkat a Vígben és nagyon boldog voltam. Remekelt az új szereposztás is, kifejezetten a Nemecseket es Csonakost alakito sracok. Ertl Zsombor 3.alkalommal játszotta nekem Bokát, a 4ből, és nem tudom valaha latni fogom e Wunderlichhel, de tetszett, hogy a magas reszeket melyitette bizonyos daloknál. Ettol olyan egyedi lett. Áts Feri es a Pasztor tesok is jók voltak, nem maradt szárazon a foldszinten elso 3 sorban ulok, a vizes jelenetnel 🤭 de azert ennek is megvan a diszkret bája. Annyira megdobogtatták a szivemet, annyira oromet adtak, hogy muszaj ujra elkoteleznem magam a megnezesre. A Pal utcaiak fogadalmi dala es a Vörösingesek himnusza! 🥰 Olyan szuper elmeny volt a bátor Pál utcaiak és a harcedzett Vörösingesek kuzdelmet végigkövetni, 2 év elteltével. Az uj belepok ugyesek es a regiek is hozzáadták a magukét, a Kolnay Barabás párosnak kulon orultem. Szivbol koszonom az elmenyt! #vigszinhaz #palutcaifiuk #ertlzsombor #kerekdavid #fesztbaumbela #borbiczkiferenc #braschbence #bölkénybalázs #mivagyunkagrund #felveszemavörösingem
Szereplőkről
Boka Jánosként Ertl Zsombor jó barátként működött Kerek Dávid irányába, aki ezúttal Nemecsek bőrébe bújt. Hihetetlen milyen helyes és jó hangú fiatalembert sikerült beválogatnia a castingozó csapatnak, mert lerí róla, hogy Nemecseket őrá formázták. Mindketten hitelesek voltak, tetszett, ahogy egymással és a többiekkel kommunikáltak.
Az új beállok között volt a Csónakos, Weisz, Richter. Régi ismerősként üdvözölhettem Cselét (Csiby Gergely), Kolnayt (Tóth András) és vele folyton „háborúskodó” Barabást (Zoltán Áron).
A történet kicsit más megvilágításba került, most, hogy arra felfigyeltem, hogy a Vörösingesek azonkívül, hogy katonásdi stílusban jelennek meg, tehát a Fűvészkertben gyakorlatoznak, kiderül, hogy tehetős családokból származnak. A három "börtöntöltelék" pofa: Áts Feri (Brasch Bence) és a Pásztor testvérek (Bölkény Balázs és Nemes András) jól harmonizáltak együtt a színpadon. Mindenképpen kiemelném azt a jelenetet, amikor Áts (nem csoda tehát, hogy ő a főnök) megbünteti a fiúkat, merüljenek el nyakig a vízben, amiért Einstand-oztak a Pál utcaiakkal. A vizes jelenet nagyon menő, csettintgetve lépnek ki a vízmederből, majd testüket csapkodják, hogy jó vizes legyen az is, aki nem volt rest az első sorokba jegyet váltani… Utána pedig a szemétkedés koránt sem ért véget, ugyanis a fiatalabb Pásztornak van egy baseball sapkája, amit lecserél, ahogy az emelvényhez ér, amin társaik már a botokkal állnak. Az egyik társ, csak a szerkezet mellett megy, neki is van sapkája, amit a Pásztor fiú lazán lekap a fejéről és kicseréli a saját vizes változatára. Aranyos, nem? :D
Amire nem emlékeztem: a csatajelenetnél a Pál utcai slagot ragadnak és lelocsolják a Vörösingeseket. Amikor meghal Nemecsek, a hozzá későn megérkezett társak, a magukkal hozott tárgyakkal fejezik ki szomorúságukat...
Szóval, visszatérni a Grundra, egy csodás, semmi mással nem összehasonlítható élményt jelentett számomra. Együtt énekeltem a szereplőkkel, sírtam a Nemecsek vizes jeleneténél (a páholyunkban helyett foglaló nagymama is megkönnyezhette, hiszen a dalt követően a szemét törölgette) és a halálánál.
Páholylakók: kedves nagymama volt nálunk az első felvonásig, utána én javasoltam, hogy költözzön át az unokájához a szomszédos páholyba, mert amikor ők még vették a jegyeket, már csak ezek az ülések voltak meg. Közben a darabra várakozva kellemesen elcsevegtem a hölggyel, és ő szóvá is tette, hogy látja,hogy vannak üres helyek és mégis... de szerintem egy páhollyal mindenképpen nyert ügye van az embernek. Arra viszont oda kell figyelni, hogy a színpadhoz nagyon közeliek, bizonyos értelemben korlátozott látásmódot biztosítanak...úgyhogy célszerű, és én is ezt fogom tenni, legközelebb kicsit beljebb lévő páholyba foglalok.
A tapsrend
Ismét elkapott a vágy, hogy újra és újra átéljem. Novemberben lehet, hogy sikerülni fog...
A színház oldaláról mentve: https://www.vigszinhaz.hu/A_Pal_utcai_fiuk
Rendező: Marton László
zenés játék két részben Molnár Ferenc azonos című regényéből a színpadi változatot
készítette Dés László, Geszti Péter és Grecsó Krisztián
A színpadi változat kialakításában részt vett: Marton László és Radnóti Zsuzsa, Török Sándor átdolgozásának néhány elemét felhasználva.
A magyar irodalom egyik legszívbemarkolóbb alkotása felnőtteket, fiatalokat egyaránt megérint. Közös gondolkodásunk és közbeszédünk része lett a grund, amely a miénk, ahogy azt Dés-Geszti csupa érzelem, csupa dallam betétdalában éneklik a szereplők. Mindnyájan emlékszünk az einstandolásra, a gittegyletre, a füvészkertre, a csatára a grundon, és Nemecsek megrázó önfeláldozására. Költészettel és emlékekkel teli hívószavak ezek, Molnár Ferenc legendás regényéből, amelyet minden generáció újra és újra felfedez magának.
Köszönet Zórád Katalinnak, hogy lehetővé tette Zórád Ernő képeinek felhasználását.
Plakát grafika: Amigo
Molnár Ferenc örököseit Magyarországon a Hofra Színházi és Irodalmi Ügynökség (www.hofra.hu) képviseli.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése