Mágnás Miska, felvételről, M5 adón, 2024.10.05-én 21.00-tól
A kép az Operettszínház tulajdonát képezi |
Egyszavas jelző: átverés
Nem vagyok a klasszikus operettek darabok elkötelezett rajongója, de időnként mégis ráveszem magam, hogy egyet-egyet bevállaljak. Pár évvel ezelőtt a Vígszínházban volt a Mágnás Miska, a barátosném hatására jegyet váltottam és megnéztük közösen. Iszonyat hosszú volt, még emlékszem, mi már a 2. felvonással is ki oltunk békülve, hogy az a befejezés, pedig nem volt pozitív vége, mégis úgy elfogadtuk, erre szóltak, hogy hoppá, ne siessünk a kijárathoz, még lesz 1 felvonás...
Most az otthoni kényelemből figyeltem az operettek születési helyszínén megkreált alkotást, Peller Károly és Peller Anna főszereplésével.
A rendező Verebes István volt. Amikor felkérést kapott a rendezésre, az volt a feladata, hogy Oszvald Marika mellé találjon egy megfelelő Miskát, akit Bajor Imre személyében talált meg. Miután elhagyta a földi létet, az ifjoncok vették át a címszerep formálást, de Marika a mindig lopkodó nagymama karaterébe bújhatott, ami valljuk be, neki biztosan jól állhat.
A felvétel, amit nekem volt most szerencsém megnézni, Lehoczky Zsuzsa alakította a kleptomán öreglányt, és őszintén? Imádtam, minden egyes jelenetét a színpadon.
Azért a szívem kicsit összeszorult, amikor Vadász Zsoltot megláttam a képernyőn. Nemrég vesztettük el őt, fiatalon ment el. Szegény feleségét is sajnálom, akivel közösen játszottak, Lukács Anitát.
A Mágnás Miska a magyar operettirodalom egyik legsikeresebb műve, mely újra és újra repertoárra kerül zenés és prózai színházakban egyaránt. Ez egyrészt szatirikus, mulatságos történetének köszönhető, másrészt Szirmai Albert és Gábor Andor olyan pompás, örökzöld számainak, mint például A nő szívét ki ismeri, az Úgy szeretnék boldog lenni vagy a Cintányéros cudar világ. Talán ez a műfaj egyetlen olyan darabja, melynek komikus figura a címszereplője. Miska, a talpraesett lovászfiú, a „vazsmegyei gyerek” pillanatok alatt, a szemünk láttára válik előkelő arisztokratává. Tenyeres-talpas párjából, Marcsából is estélyi ruhás, flancos dáma lesz, aki Mary grófnőként vonul be az úri társaságba. Mindez azért történik, mert a rátarti család hallani sem akar arról, hogy Baracs, az egyszerű tiszttartó lányukat, Rolla grófnőt vegye feleségül. Óriási szerencse, hogy a kleptomániás nagymama, nem törődve efféle előítéletekkel, a fiatalok mellé áll, így az operett felhőtlenül juthat el a vidám fináléig. A darabot eredetileg a legendás magyar színészpáros, Rátkai Márton és Fedák Sári számára írták; nálunk Peller Anna, Peller Károly, valamint Bordás Barbara és Erdős Attila neve a garancia a sikerre."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése