2025. febr. 15. Fekete hattyú, 19:00
Insta megjegyzés:
Ezt nevezem WOW eloadasnak! 2 felvonasos darab a Fashion week-kel karöltve, amin szintén résztvettünk ma @habosvilla . A hattyúk tava modern környezetbe lett helyezve, A fekete hattyú nem a filmet ábrázolja hanem egy elmegyógyitézetbe kerülő lány vergődésén keresztül lesz bemutatva a történet. Itt vana herceg, rezidens orvos, aki megakarja menteni a lányt; az apáca, akiben az ismert történetből az anyakirálynőt fedezhetjük fel; a gonosz főorvos, aki folyamatosan ágyhoz köti a hattyúlányt, nem mást, mint a varázsló, Rothbart...és persze a rivális, Odilia (a Fekete hattyú) is előkerül, akiről nem tudjuk, h milyen szerepet tölt be egészen az eloadas végéig... Pazar csavar van a darab végén, és gyonyoruen látványos a befejezés. Minden is a feje tetejére áll, ahogy ez egy bolondok házában lennie kell... 😂😂😂 #nemzetitancszinhaz #afeketehattyu #blackswan #példaképem #phantominaszinhazban #szegedikortarsbalett
Sok fajta érdekes és értelmes feldolgozást adhatnak a méltán ismert és népszerű balett-előadásnak, a hattyúk tavának. Ezúttal egy diliházba tették a történetet és folyamatosan próbáltak minket megvezetni, ami a végén kikerekedett, arra senki sem számított. Hihetetlen gyorsaságban kellett a szereplőknek a színre befutni, majd kifutni és ez alatt át kellett venniük egymás szerepét... Hogyan is értem ezt? A szegedi balett társulat nem mindennapi hattyú történetet hozott. Általánosságban tudjuk, hogy Odett - többségében, ha a mesékre gondolunk - szőke hajú, míg vetélytársa, Odilia sötétebb hajszínnel rendelkezik. Itt úgy tűnt a két szerep felcserélődött, barátnőmmel a szünet alatt szóvá is tettük, hogy itt valami nagyon nincs rendjén... Aztán as második felvonás végén megtörtént az átváltozás, és akit sokáig a gonosznak vagyis Odiliának gondoltunk, eredetileg ő volt a Fehér Hattyú, és a főorvos - aki eleddig a sötét hajú lányt lekötözte és bántalmazta, hirtelen oldalt váltott és ehhez a lányhoz kezdett - apafiguraként - közeledni. Lementünk hídba. Amikor a főcímdal legerőteljesebb részéhez értünk, az Odiliát alakító - szőke hajú, de mégis eleddig Fekete hattyút megformáló hölgy fehér hattyú lett és kibontotta szárnyait... a fekete hajú a színpad előterében lévő kádhoz sietett, befeküdt és fekete tollakat kezdett el a karjain végigsimítani.
Amúgy a szőke lány, nagyszerű volt, ameddig a Feketét alakította, megölte az apácát, elcsábította a herceget, ugyanakkor fel-feltűnt az ál-Odett életében.
Egyszerű díszlettel dolgoztak, egy épület homlokzata, mint a kórházat megjelenítésképpen, és a függönyözött paravánok, amiket a szereplők toltak ide-oda.
A hattyú lányok, csak 5-en voltak, kicsit sérelmezem, mert nekik legalább 6-an kellettek volna lenniük, 2 nagy hattyú, aki Odett-tel azonos méretű, és a 4 kishattyú.
A hivatalos oldalról lementve:
Az előadásban megidézett kor egybeesik A hattyúk tava
ősbemutatójának idejével (1877). Ugyanakkor a XIX. század második fele
az elburjánzó elmegyógyintézetek, állati lelkek által 'megszállt'
betegek, a mentális kórképek kínzásokkal és egyéb furcsa módszerekkel
történő kezelésének időszaka is.
Egy ilyen műintézményben vergődik számos sorstársa mellett a skizofrén Odette – aki képzelgéseiben hattyúkirálynő; bálban, palotában jár, ki-be sétál múltja, jelene, sosemlesz jövője között, hiszen a fantázia szárnyalásának nem szabhat gátat a kórterem magánya vagy a kényszerzubbony. Utóbbi hosszú, madzagban végződő ujjai, mint megcsonkított hattyúszárnyak, az átváltozás pillanatát rögzítik. Már nem ember, még nem hattyú. Már nem egészséges, még nem élőhalott.
Körötte kettős kötődésű alakok: egyrészt leképezik az alapmű karaktereit, másrészt az intézet lakói vagy alkalmazottai. A Herceg anyja – gyógyító apáca. Alexander – medikustárs. Siegfried – a láncok és erőszak, a fizikai bántalmazás helyett a kedvességre és türelemre hangsúlyt fektető fiatal orvos. Professzor Rothbart, aki maréknyi gyógyszerrel, ágyhoz kötözéssel, hidegvizes-fejmosással űzi a Gonoszt. Ekkor hirtelen felbukkan a szabad külvilágból egy fekete ruhás lány, a nagy rivális, Odile, és Odette mesevilágból szőtt álmaiba is befészkeli magát. E látomásokban fekete hattyúként szegődik nyomába, és el akarja szakítani álmai hercegétől, a fiatal orvostól. Így mosódik valóság és képzelet egyetlen rémálommá össze. Rothbart minden kétségbeesett kísérlete dacára a szépséges, sorsa ellen hiába lázadó lányt nem lehet ép eszénél tartani; számára testi rabságának valósága helyett a hallucinációk szabadsága lesz a végső otthon: a hattyúk tava.
Csajkovszkij életére is rányomta bélyegét a félelemmel teli titkolózás, számtalanszor küzdött depresszióval, még a halált is megkísértve. Öngyógyításul, terápiás céllal írta ki magából az éteri Fehér és a szenvedélyes Fekete Hattyút, érzékeny, neurotikus lelke kivetüléseit. De, míg a klasszikus balettműben a hattyúlét a rabság metaforája – előadásunkban a szabadságé, megváltódásé.
„a jó győzelme a rossz, a fényé a sötétség fölött"
Odette: Miriam Munno / Diletta Savini
Odilia: Diletta Ranuzzi / Letizia Melchiorre
Siegfried: Francesco Totaro / Vincze Lotár
Rothbart: Czár Gergely / Füzesi Csongor
Nővér: Nyeste Adrienn
Alexander: Kiss Róbert
Segédek: Füzesi Csongor / Czár Gergely, Vincze Lotár / Francesco Totaro
Lányok, hattyúk: Nier Janka, Giordana Marzocchi, Csató Málna, Chiara Gionti, Letizia Melchiorre / Diletta Ranuzzi
Zene: Pjotr Iljics Csajkovszkij
Fény: Szabó Dániel
Jelmez: Bianca Imelda Jeremias
Díszlet terv, szcenika: Tóth Kázmér
Animáció: Madarász János, Madarász Gergő
Díszlet kivitelezés: Scabello
Dramaturg: Szokolai Brigitta
Asszisztens: Czár Gergely
Koreográfia: Juronics Tamás, Czár Gergely és a Társulat
Rendező: Juronics Tamás
Link: https://www.nemzetitancszinhaz.hu/musor/fekete-hattyu/3004