Az Operaház katakombáiban járva...
2024.12.06. Mikulás napján
Az előző, tavaszi szekcioban nem mentem el. Most meg szomoru okom van ra, az egyik dal a darabbol sajnos aktuális lett. Bár tudnék változtatni ezen, de ez nem adatott meg...vagyis...de, lehet, hogy másként alakult volna, ha nem vagyok önző és gőgben sértett...
Kapcsolodjunk át
Insta bejegyzés:
Az idei Fantom csapat meglepetés erejével hatott, sőt kifejezetten örültem a szereposztásnak, amikor végre kiderült, ki játszik nálam a Mikulás napján.
A szereplőkről:
Csengeri Attila, szokásához híven hozta a várt szintet, korrekt és csodálatos Éj zenéjét hallottunk tőle.
Széles Flóra, végig kimagasló alakítást nyújtott, sőt, kifejezetten szuper, új dolgokat tett a karakterbe, ami illett hozzá, többek között: a Fantommal leereszkednek annak lakhelyére, és a férfi leveti kabátját és kalapját, addig a hölgyünk, a fejéről lefejti a csuklyát, ami eleddig mindig rajta maradt a Christine-ek fején, vetkőztetni is csak a Fantom vetkőztette (Sasvári egészen biztosan), kibontotta a köpenyt összefogó madzagot. Ezúttal Christine folyamatosan a férfi felé nyújtotta kezét. Az még az elején volt, hogy a Hannibál jelenet alatt, amikor a kör közepére lökik a két táncoslányt, Christine-t és Meg-et, akkor valamilyen úton módon ki kell esni a ritmusból. Flóra ezt úgy oldotta meg, hogy kibámult a fejéből, azt a látszatot képezve, mintha az Angyali hang szólította volna meg. Remek új elgondolás a karakterhez! Egyetlen negatívumot kell felrónom neki, a darab végén, amikor visszahozza a gyűrűt, és a Fantom kezébe helyezi azt, nos, nem kellett volna a Fantom vallomására, úgy kirántania, mintha leprás lenne, hiszen előtte, még ő volt az, aki utána futott a férfinak, mivel nem akarta otthagyni (Raoul vagyis Jenővári addig gyötrődhetett a földön... :D). De ezt leszámítva, vallom, hogy még mindig ő a legméltóbb utódja a régi Christine-neknek, ezért is örültem, hogy őt kaptam.
Jenővári Miklósnál tetszett, hogy elfordította a fejét, amikor behozták a zenedobozt, hangilag kifogástalan és tetszett, ahogy egyszerre kipördültek Szélessel a tető jelenetben. Rontott, de ez kivel nem fordult már meg a régi Raoulok esetében is, hogy a Fantom elcsábítja Christine-t, addig a Raoulnak az ajtót kell feszegetni, megpróbálni kinyitni...hát, itt sikerült idő előtt kinyitni. Jó volt a mentése, hogy előre bámult, mintha nem venné észre, hogy az ajtót véletlenül mégis csak sikerült kitárni, és hát...mégis mi lett volna, ha bemegy és keresztülhúzza a maszkos férfi számításait? Ez egy talány. :D Nekem róla, egyébként az a véleményem, hogy ő az a Raoul, aki a könyvben is szerepelt. Ha esetleg többet nyivákolna, és Christine nyakon verné, akkor egy az egyben megegyeznének a könyvbeli karakterekkel. :D :D :D jó, ez csúnya, de így érzem.
Sánta Laci és Galbenisz Tomasz egy álompáros, igazgatói szerepkörben. Szirtes őket jól beválogatta, a jelenlegi 4 operaigazgatók közül nem is tudok választani, mert keverten, ki-ki a rendes párjával is jól hozza a hebehurgya diriket. Sántánál azért az nem esett jól, hogy nem huhogott a Maszkabál jelenete előtt, ott azt kell, mert az igazgatók baglyoknak vannak elmaszkírozva.
Meglepetés, de hatalmas öröm volt, végre megismerni Kecskés Tímea Madame Giry megformálását, és jelenthetem: imádom. A két új hölgy közül messzemenően ő a jobb, hangra, hangsúlyra, kiállásra. Jó volt.
Sándor Dávid: miért? Miért kellett őt erre a figurára, vagyis Piangi szerepére kötelezni? Nem jó választás egyáltalán, a Hannibál jelenetben nem is lehetett hallani a hangját, pedig ő a tenor karakter, neki kiemelkedőnek kellett volna lennie, de semmi volt leginkább. Rossz ilyeneket írni, de a szerephez nem őt választottam volna, akkor szerződtetek valami idősebb operaénekest, mint ahogy ez régebben szokás volt, vagy valaki olyat szerzek, akinek megvannak a szükséges hangi kvalitásai a karakter megformálásához.
Röser Orsolya szokásos primadonna stílust hozta, olasz kifejezésekkel tarkítva, egy pillanatát azért kiemelném, 2. felvonás, igazgatók irodájában volt egy olyan mozzanata, mintha Christine-t biztatta volna, hogy fogadja el a Don Juan női szerepét... ez fura is volt :D tudtommal utálja a kis kóristalányt :D
Az akasztott ember, a leköszönő igazgató, az árverési kikiáltó mind átlagos volt. Meg Giry se volt túlgondolva.
Jelmez változások a parókák nem illeszkedése miatt
A 20 éves jubileum körül már kétségtelen volt, hogy elhagynak minket az első generációs, szeretett Christine-jeink. Helyettük érkeznek az újak, és bizony nekik is kell, hogy legyen ruhájuk, parókájuk. Amikor elkezdtem ennek utánajárni, mindenki hülyének nézett, akit csak meg mertem szólítani a témában, mert idáig senki nem gondolt erre. Én igen. Sőt, amikor mentem megszemlélni az újakat, akkor észrevettem változtatásokat. A kedvenc jelmezem, a második felvonás, rózsaszín szépsége, az Aminta dressz, amiről tudtam, hogy évek alatt változtatásra került a mellrész mintája. A régi, eredeti jelmez tért vissza a színpadon az új lányokkal (párhuzamos szegélyekkel díszített felsőrész - az új szív alakú dekoltázs, csipkés rózsamintákkal dísztett felsőrész). A jelmez komplexen 5 tartozékból áll, ami a jelenlegi lányoknál 4-re vagy 3-ra lett lecsökkentve. Volt maga a ruha, egy fejpánt, két karon csüngő fátyol, és a cipők, plusz még a hozzátartozó 3 db fátyol, amiben a színpadra érkezik az adott hölgy. Flórától már a fejpántot is elvették, a cipő esetében a két másik lány nem viseli, mert túlságosan alacsonyak. Ők magasabb sarkú, testszínű, pántos cipellőt hordanak, végig az egész előadás alatt. Még egy viselet el lett hagyva, Christine Gondolj rám című száma alatt van két csuklóvédője dísznek, de Flóra azt most nem viselte. Korábban Mahó Andié volt a megtiszteltetés. A Maszkabál jelentben Christine-nek lenne szintén egy fényesen csillogó tiarája, de ehelyett egy kis virágot tettek, oldalt a fejükre. A rózsaszín jelmez fejpántjának hiánya számomra szembetűnő, mert így volt komplex a ruha. Ugyanez elmondható az összes változtatásra, hogy a régiek megszokottak voltak és kiemelték a karaktert, addig a mostani, sok szépséget nem hordozz magában, inkább "lebutítja" a szereplőket. Véleményem szerint az új parókával semmit nem tudnak összekombinálni... A parókájuk is az előző változathoz képest jelentősen megváltozott, ugyanis annak idején, az első generációs lányoknak elől befonták a hajukat, majd a fejük tetején kapcsolódott össze a paróka az eredeti hajukkal. Állítólag ez módszer időigényesebb volt, de adott egy természetes bájt a szereplőknek. A mostani "haj" se rossz, végül is mindegyik kislánynak tűnik vele, ami a cél is, hiszen Christine 20-as éveiben jár.
Tapsrend fotóim
Madách karácsonyfája
Énképek a színházban
1 megjegyzés:
Én is ezt az előadást láttam most és szinte ugyanezeket tudnám elmondani, mint amiket te is leírtál. Háromszor láttam eddig a Fantomot, de eddig ez volt az ami a leginkább bennem maradt és azt hiszem márciusban mikor lesz, akkor is ezzel a szereposztással nézném mg szívem szerint.
Megjegyzés küldése