2024. október 28., hétfő

Pretty woman 3.0 - újabb szereplőkkel néztem meg, akikkel eleddig még nem sikerült

2024.okt.21.
Madáchban koptatom a széket, a Pretty woman-nal

(Széljegyzet) Pár hasonló story, összegyűjtve: Pygmalion szobrász; Pygmalion effekt Shaw-tól; My fair lady; Micsoda nő; Micsoda nő; A lány nem jár egyedül 

Link: https://madachszinhaz.hu/szindarab/pretty-woman-micsoda-no

Insta bejegyzés:

Jajjj, de nagy az örömöm!!! Imádom!!! Annyira együtt vibe-oltam a darabbal, megérte hallgatni a zenéit! Végigbuliztam a bulis számokat, a szomorúbbaknál éreztem vizes az arcom. Varázslatos lezàrása a szinhazi maraton hetvégémnek. Apróbb változtatások bekerultek a storyba és megszabadultam a Solti-Jenovari szereposztastol, legalabbis most! Es felszabadult voltam. Szaszák Zsolt jo volt David Morse szerepeben. Koszonom az elmenyt es h az ujitasokkal egy magasabb szintre kerult az eloadas, ami eddig is a legjobbak kozott volt, de most, felkerult a dobogo kozeli szintre. Lehet letaszitt ott valakit/valakiket? Még magam sem tudom...#prettywoman #menekuljnefelj #sohaneadfelazálmod #madachszinhaz #prettywomandal #elsofelvonas #londinerszorakozott #pesákádám #egyenlőség #richardgere




A Madáchba járni számomra felüdülés és szórakozás egyben. Van, amikor persze szomorúbb darabokat nézek meg, de szerencsére a Madáchban zömével vidám előadásokat tartanak.

Hétfőn este, az Operaház vasárnapi közbenjárásával gyönyörű átkötést, mondhatni átvezetést kaptam a Madách színházbeli előadáshoz, a Pretty woman-hoz. Az Operában a Solti Akadémia énekesei a Traviatá-ból a Pezsgő áriát adták elő, és ez az opera megjelenik a musical 2. felvonásában. Nagyon vártam ezt a pillanatot, de örömmel teljes vágyakozással a teljes előadás minden rezdülését éreztem. Nem nehéz állítanom, hogy számomra az etalonok egyikévé vált, hiszen olyan darabok mellé került fel, most már véglegesen, mint Az Operaház Fantomja, József és a színes, szélesvásznú álomkabát, Producerek, Mary Poppins, Csoportterápia, Én József Attila és esetleg a Nyomorultak (azért esetleg, mert túlságosan lehangoló, de az egész darab nagyon szép zeneileg, történetileg, de nem könnyed; max. egy jelenet erejéig zökkenünk ki humor szinten, de utána csak mély fájdalommal, küzdelemmel találkozunk, ami azért nem a szórakoztatást, de persze emberi sorsok). Ők a csúcsdarabok a Madáchban.

Öröm volt megtapasztalni, hogy kisebb változtatások bekerültek a Pretty-be. Gondolok itt arra az ikonikus jelenetre, amikor Vivian visszamegy a butikba, ahol első alkalommal kinézték. Az ismert dallam ekkor hangzik fel, miközben eredetileg csak a második felvonás elején „riogat” minket Happy man ezzel a bekezdéssel… most már a „beszólogatós” jelenetnél is megkapjuk a főcímdalt.

Serbán Attila és Molnár Gyöngyi miatt váltottam jegyet az előadásra, és ha már kinéztem, akkor ott volt egy jól működő páros is, Gubik Petra és Pesák Ádám személyében. Valahogy Ádám performansza sokkal jobb, sokkal a filmbeli Richard Gere-hez áll közel, és ezért is szeretem őt. Jobb, mint Solti Ádám. Gubik-ot illetően, az idősebb hölgyek, akik a balomon ültek, azt duruzsolták egymásnak – lopva elkaptam egy szösszenetet a beszélgetésből – a lány már túljátsza a karaktert…a legszerencsésebb lány c. dal előtt, ahogy fel-leugrált a kanapén, hát, igen, kicsit túltolta, de még elfogadható volt számomra. Kétségtelen, most, hogy láttam váltókkal, a 3. szereposztásból is kíváncsi lennék pár emberre: Arany Tímea, Kecskés Tímea.

Serbi nagyot nőtt a szemembe, amikor karmester karakterébe bújt. Történt ugyanis, hogy ilyenkor az első sorban helyet foglalókkal kezet fog, kezet csókol, ami éppen eszébe jut és amire a közönség is fogékony. Az első sorban ült egy kislány és egy kisfiú. A fiú közelebb ült, így hamarabb elérte Serbi kezét, aki előtte nyújtó gyakorlatot mutatott be a lábával, hogy elérje a fiút. A kislányt látni, fentről, ahogy bátran küzdött, hogy ő csak azért is eléri Serbit, igazán meghatott, a végén el is érte, az addigra közönségnek hátat fordító Serbit, aki háttal kinyújtotta a kezét, így találkoztak. Mondhatni aranyos jelenet volt.

Fogadtatás a Madáchban: a jegyszedő hölgy az emeleten megjegyezte, mindig öröm a mosolygós embereket a nézőtérre bebocsátani, foglalkozni velük. Olyan jól is eset a bókja, és, hogy bekísért és törődött velem. Feleltem, hogy erre a darabra csak mosollyal szabad beülni, mert hihetetlenül felemelő tud lenni. Szünetben a hosszú sorok miatt sprintet kellett levágnom, pince és emelet között, ugyanis becsengetésre kerültem sorra egy bizonyos helységben...

Emeleten ültem, és más rálátásom volt a díszletre, ami a forgószínpadon egy tégla alakú szerkezet. A helyem nagyon kényelmes volt, dicsértem is az eszem, hogy máskor is ide kell vennem jegyet. Nem úgy, mint a Ludas Matyi esetében. Kedves olvasóim, ha tehetitek, bal vagy jobb oldal első sorába semmiképpen ne vegyetek, mert a hátatok bánja! A szomszédaim mind csendben voltak, bár a nénike, akiről már szó esett, olykor a kabátját rendezgette…le is adhatta volna a ruhatárba, de nem, nem vagyunk hajlandóak 300 Ft-ot fizetni érte… Én se adtam le korábbi alkalmakkor, de nem is zavartam a mellettem ülőt vele, hogy simogatom, meg rendezgetem. Én ráültem. És, jelentem: nem lett semmi baja!




Ennyi kitekintést követően még pár szóban az előadásról. A színházi hétvégem egyik koronája volt a Pretty Woman. Minden klappolt, imádtam a zenéit, fura volt most magyarul hallgatni, mert az mp3-somra az eredeti, angol nyelvű változatot töltöttem fel, és magyarban jelentősen eltér a szöveg, mint minden más esetben is, de így jön ki a ritmus, a rím, stb. Viszont éreztem a vibe-ot, annyira együtt éltem az előadással, ami az igazi szórakozás számomra, hogy nem csak nézem, hanem beleképzelem magam. Ringatom magam tőle, nevetek a humoros részeken. Ez kell. Egy élmény volt! Tetszett mindenki, a számomra újdonságként ható színészek is tetszettek, Molnár Gyöngyi inkább egy barátnőt jelenített meg, mint Sári Éva, aki korban, mintha tényleg idősebb prosti lenne a főszereplőkhöz képest. Kivénhedt, hogy ilyen csúnyát írjak. Az még nagyon tetszett, hogy volt még két újabb szereplő: Szaszák Zsolt, mint a David Morse (végre nem a Jenővári), szerintem jó volt. Boncsér Gergely nevén még az interneten fent lévő szereposztásnál lepődtem meg, hogy hogy nem, csak az Operából el lett itt csábítva valaki egy operai szerepre. Jól állhatott volna neki, de folyton a szemébe logott egy hajtincs, kissé bugyután nézett ki, és érdekes módon az operaénekesnő tevékenysége a színpadon jobban lefoglalt a jelenetüknél, mint a férfié. Olyan üres, lélektelen volt. Ott volt, de minek? Remélem, azért ez idővel változni fog. Ennyi negatív kritikám volna, de a darabnak ez a csodálatos zeneisége még velem maradt, szinte szárnyaltam, amikor kiléptem a Madách kapuin...

Képeimet csatolom, addig a szösszenetet lehet olvasni.








2024. október 25., péntek

Solti karmesterkoncert az Operaházban

2024.okt.20. 19:00-21:00 között az Operában, a Solti akadémia növendékeinek estje

Egyszavas jelző: áriakoncert


 Insta bejegyzés:

A ma estét az Operában toltottem egy rangos esemenyem, Solti Gyorgy karmester tiszteletere rendezett gálán. A rola elnevezett Akademia 4 kivalo enekese orvendeztette meg a kozonseget sok szep ariaval. Kiemelném: Figaro áriája A sevillai borbelyban; Turandot-Nessum dorma (ez annyira szep volt, h konnyek kozott hallgattam); Barcarolla a Hoffmann meseibol a kedvencem. Csodaszep volt! Delila áriaja a Samson es Delilabol, Hamlet bordalszeru eneken csodalkoztam, azert o egy melankolikus magaba fordulo karakter de ez az enek dallamos es jokedvu volt. Carmen zárojelenete bravurosan kivitelezve, mivel nem volt náluk tőr...🤭🤭🤭 A zenekar pedig mesésen játszott, 2x is nagyon megmelengették a szivem (pl. Parasztbecsulet Intermezzo vagy a már emlitett Barcarolla) Gyönyörű átkötéssel zárult az est, a Pezsgő ária volt a ráadás dal, ami tökéletesen illeszkedik a holnapi szinhazi hetvege plusz 1 raadas darabhoz, érkezik a Pretty woman 3.0! #operabudapest #operagala #zenekar #zenekariest #soltigyörgy #soltiakademia

Link: https://www.opera.hu/hu/musor/2024-2025/solti-gala-sztarokkal-2024/eloadas-202410201900/

 



Operamentés:

Ünnepi gálaest magyar, angol és eredeti nyelvű felirattal

Az előadás hossza: 2 óra, 1 szünettel

A Magyar Királyi Operaházba 1938-ban vették fel a Sir Georg Solti néven híressé vált ifjú Solti Györgyöt, ám végül mindössze egyetlen előadást vezényelhetett az elboruló égbolt alatt. Később, 1948-ban újra jelentkezett, de néhány vezénylés után megint érezte a diktatúra szeleit, és Londont választotta lakóhelyéül. A világhírű karmester hosszú élete során rengeteg tehetséget karolt fel, és hagyatékának szerves része az a 2004-ben alapított nyári akadémia, amelyben ma is képzik tisztelői, egykori röptetettjei a mai szárnyalásra várókat. Eddigi két évtizedes működése során közel 300 magánénekes és 100 korrepetitor részesülhetett képzéseiben, tanárai között pedig olyan nemzetközi nagyságokat üdvözölhetett, mint Kiri Te Kanawa, Leo Nucci és José Carreras.

Alapításának 20. évfordulóján a Solti Akadémia híres tanárai és növendékei jönnek el Budapestre, hogy szülővárosában adózzunk a Maestro emléke előtt. A közreműködők közül kiemelkedik Freddie De Tommaso, akinek a nevére igazán 2021-ben figyelt fel a világ, amikor is az elmúlt hat évtized legfiatalabb Cavaradossijaként ugrott be a londoni Royal Opera Tosca-produkciójába. A gálaestre művésztársaival a romantikus operairodalom népszerű darabjai mellett ritkábban játszott opusok, így Thomas Hamlet, Cilea Az arles-i lány és Massenet Heródiás című operáinak részleteivel is készülnek az OPERA Zenekarát kérve segítségül.






MŰSOR:

R. Leoncavallo: Bajazzók – Nyitány | a Magyar Állami Operaház Zenekara
R. Leoncavallo: Bajazzók – „Si può?” – Tonio áriája az I. felvonásból | Paul Grant
G. Rossini: Hamupipőke – „Nacqui all'affanno… Non più mesta” – Angelina áriája a II. felvonásból | Aigul Akhmetshina
G. Verdi: Otello – „Gia nella notte densa”– Desdemona és Otello duettje az I. felvonásból | Hera Hyesang Park, Freddie De Tommaso
G. Rossini: A sevillai borbély – „Largo al factotum” – Figaro áriája az I. felvonásból | Paul Grant
G. Puccini: Turandot – „Nessun dorma” – | Freddie De Tommaso, a Magyar Állami Operaház Énekkara

---interval---

J. Offenbach: Hoffmann meséi – Barcarolle | Hera Hyesang Park, Aigul Akhmetshina
C. Saint-Saëns: Sámson és Delila – „Mon cœur s'ouvre à ta voix” – Delila áriája a II. felvonásból | Aigul Akhmetshina
A. Thomas: Hamlet – „Ô vin, dissipe la tristesse” – Hamlet áriája a II. felvonásból | Paul Grant
P. Mascagni: Parasztbecsület – Intermezzo | a Magyar Állami Operaház Zenekara
G. Verdi: Otello – „Ave Maria” – Desdemona imája a IV. felvonásból | Hera Hyesang Park
G. Puccini: Bohémélet – „O, Mimì, tu più non torni” – Rodolfo áriája a IV. felvonásból | Freddie De Tommaso, Paul Grant
G. Bizet: Carmen – „C'est toi?... C'est moi” – Carmen és Don José záróduettje a IV. felvonásból | Freddie De Tommaso, Aigul Akhmetshina
 

 

2024. október 24., csütörtök

Ludakat űztünk a színpadon, Ludas Matyi a Madáchban

2024.okt.20. 10:30-12:30 között Madách színházban a Ludas Matyi

 Egyszavas jelző: libamese


Insta bejegyzés:

Madách. Ludas Matyi. Sajnos, nem azzal a szereposztással, amivel reméltük és tapsrendi fotot se tudtam késziteni, mert gyorsan leléptek...máskor meg többször hajlonganak...😔 az biztos, hogy a gyerekeknek a nezoteren nagyon tetszett és betudták őket vonni a darabba. A tortenet felepitese kisse eltér a storytol, hiszen a piactérre érkező libacsoport tagjai egy jo gazda megszerzése reményében eloadjak Ludas Matyi tortenetet. Ruzicska László, mint liba; Németh Gábor,mint címszereplo; Döbrögiként Szabó Gyula Győző és a remek diszletliba, Röthler Balázs szimpatikusan jatszottak. A gyerekek meg verést nagyon élvezték, Döbrögiét. Kis szadisták. 😅 a csuzli jelenet noncs az eredetiben, itt igen. Egynek nem volt rossz. #

 


Link: https://madachszinhaz.hu/szindarab/ludas-matyi

Madáchmentés:

A történet Fazekas Mihály művén alapul, a mese régi, de a megközelítés módja merőben új, ugyanis Schwajda György a libák szemszögéből írta meg a cselekményt. Itt minden és mindenki "libából" van. A szereplők a darab igényei szerint változnak libából emberré. A főliba - Galibának hívják - a cselekmény mozgatója és még a díszletet is egy liba "alakítja". Csupa humorral, fordulattal megtűzdelt darab, kitűnő zenével. A vidám játék a kicsiknek nagy mulatságra szolgál, és a Madách színházi hagyományok alapján a szülők is nagyszerűen szórakozhatnak.


 

2024. október 23., szerda

Táncoltunk a Bábel tornya körül - első látogatás a Nemzeti Táncszínháznál

Okt.19. 19:00-20:30 között a Nemzeti Táncszínházban - Bábel

Egyszavas jelző: lidércnyomás



 Insta bejegyzés:

Esti eloadasunk a Millenáris parkjában, a Nemzeti Tancszinhazban élhettük át. Bábel a cim, kortárs tánc, tobb kepben abrazolva a tortenet...inkabb a mozdulatsorokban. Bábel tortenetet ismerve egy repteren varakozunk, ahol a hangosbemondo keverten beszeli a nyelveket, englischül, hol magyarul. Mindenesetre, very veird módon, de odaillő módon bevezet minket a storyba... 10 fiatal tehetseg csillogtatta meg tudasat es ket idosebb fazon alltak szinpadra, ok iranyitottak a csapatot. A zenek hol rendesen hallatszodtak, hol pedi egyik a masikba lett iranyitva, tokeletes diszharmoniat teremtve...🤭 azért a Knight Rider-es rész tetszett! Ismert zeneszamokra alakitottak sajatos koreografiákat, az egyseget az idosebb pár felbukkanasa alakitotta át. A táncosok egyénileg is bemutatkoztak, csak el voltak maszkirozva furcsa, lidérces karakterekké, egy ponton összejott mindenki, es az idos pár muzeumban kiállitott szobrokként nézték oket. A lábdobogásos jelenet mind hangzasvilagra, mind mozgasra tekintve kiemelném. Abba már a háborút lehetett belelátni. Volt egy párkapcsolati képünk is és végül nem lett 70 perc az eloadas, hanem kicsit tobb, kb. 80-85. Kár, pedig még elnéztük volna. Érdekes volt és nagyon hangulatos egyedi terei vannak a szinhaznak. @habosvilla #nemzetitancszinhaz #millenaris #bábel #dudaevatarsulat





Lelkizős napot tartottunk, és nagyon jól esett, hogy kiöntöttük egymás búját-baját. Ez kell. Ez fontos. 

A vidám Madagaszkár előadást követően a Millenárisra siettünk, ahol még megtudtuk tekinteni a parkban kiállitott szobrokat. Mind érdekes volt, kozottuk a Kolodko remekmű, ami Erzsébet királynőt egy tengeralattjáron állva ábrázolta.

A Táncszinház épületében a Herendi manufaktura egy-egy remek dísztárgyát tekinthettük meg, közöttük volt egy életnagyságú ülő szobor, az android. Kit a mesterséges intelligencia térhóditása miatt alkották meg a herendiek. Az elkeszitesrol, az otletrol keszult egy kis videos osszeallitas is, amit QR kóddal tudtunk elővarázsolni. A szobor lábánál volt, de nagyon elore kellett hajolni, hogy a telom beolvassa. A tippet a kóddal kapcsolatban a helyi bizti őrtől kaptuk.

 https://www.nemzetitancszinhaz.hu/musor/babel/3022

BÁBEL 

 



 

2024. október 22., kedd

Magyar szinhaz Madagaszkar

 2024.okt.19. 15:00-17:30 között Magyar Színház - Madagaszkár

Egyszavas: állati

 


 

Insta bejegyzés:

Egy nagyon kulonleges energiaju napunk volt nem igaz, @habosvilla ? Két nagyon eltérő eloadast neztunk meg. Delutan a Magyar Szinhazban kezdtunk a Pozsonyi Pikniken vasarolt jegyekkel, a Madagaszkárt csodáltuk meg. De szó szerint! A diszlete a forgo szinpadon mukodo hajo/allatkert parkja es a dzsungel. Szinpompas es nagyon latvanyos kepekben gazdag vilagot tártak elénk. Tènyleg torekedtek, h szines legyen akarcsak a mese, de mégis azért eltérjen tole. Voltak szereplok, akik ket karaktert is megformaltak, a parkban kellettek az emberek, a dzsungelbe az állatok. Szerintem a felnottek még jobban is élvézték az eloadast, mint egynehany gyerek, kozottuk az elottunk ulo, enervált Nimród esetében ez elmondhato, egész biztosan.🤭 A darab zenejet illetoen a "Riszálom igy is ugy is" visz mindent és a pajti szám lehetne kicsit fülbemászóbb és akkor ez a kettő a kiemelt. A dalok nagy resze a Zebrara vagyis Martira irodott. A jelmezek cukik. Nekem a rajzfilm alapjan mindig a Pingvinek, Julien kiraly, Moris es Mort voltak a kedvenceim. Itt is nagyon cukik voltak, nekem még a zebra, az oroszlan es a bábozos zsiraf is tetszett, amitol tartottam, hogy fog ez mukodni szinpadon. De kompletten, minden egyben volt es majdnem volt állótaps a darab végén, ah megint elénekelték a fődalt. Szineszeken is latszott, h szeretik a darab vibeját 😁Nagyon jol szórakoztunk. Imádat ez az eloadas! 🥰 #madagaszkár #magyarszinhaz @magyarszinhaz #julienkirály #szatmáriattila #kapitany #fillaristvan #zebra #murvaimárton

 










Link: https://hirklikk.hu/kozelet/nevet-es-arculatot-is-valt-az-ismert-fovarosi-szinhaz/438205

2024. október 21., hétfő

A táncoló baba - Coppélia az Operaházban

2024.okt.18. 18:30-21:00 Coppélia az Operaházban <3

 Egyszavas: bábúszerelem


Insta bejegyzésem:

Októberben elkezdödőtt az Operával is a szinházi évad. Amennyire izgultam a viszontlátásnak, annyira kerültem idegbe a primitiv kozonsegtol es az unalmas darabtol. A Coppelia régi vágyálmom volt, Csarnoy Katalin es Sipeki Levente performansza örök emlék és élmény marad. Igaz, csak felvételről láttam, de megszerettem. Élőben is látni szerettem volna, amikor odaértem, a hatás elmaradt. Az elso felvonas diszlete szép, kidolgozott, aprolékos és bájos. Elvileg egy lengyel falucskában játszodik, de inkább éreztem bajornak. Semmi extra a táncban, a szép Coppéliát akarják meghoditanj a falu bikai, koztuk a főhős is, de őt inkább belerángatják. Coppéliusz az őrült feltalálo nemcsak kinézetben furcsa, járásában is. Mint, akit a Hülye Járások Minisztéiriumából szalajtottak...ugyanez elmondhato a polgarmesterrol es a harangöntőről... a falu lányai megtalálják a kulcsot Coppéliusz házához és bemennek, hogy kideritsék ki a titokzatos lány, aki a fiukat megszéditette. A "bábmester" utánuk vetődik, pár furcsa lépést kovetoen. A második felvonás tortenet szempontjabol porgosebb volt, de diszlet alapjan kicsit verszegenyebb, illetbe abban sem vagyok biztos, hogy az egyik bábu veletlenul dőlt el, hanem esetleg rosszul lett...ugyanis a báboknak bántodásuk esik, miután a föszereplo fiut átveri a kedvese, amaz beoltozik az áhitott bábunak...ez a fajta kegyetlenség a ferfiakra jellemzo, hogy palira vették, ezért szétver mindent Coppeliusz házában...(szerencsere kifizetné a kárt a 3.felvonasban, de Coppéliusz kiüti a penzt a kezéből...) a bábut elviszi magával a fiú, h társainak bebizonyitsa miután vágyakoztak valójában. A faluban unnepseget tartanak, tancversenyt rendeznek, ahol ki-ki bemutathatja tehetseget. A szerelmesek kibékülnek, megnyerik a táncversenyt, Coppéliusz visszakapja a táncoló Coppéliáját. Primitiv kozonseghez: nincs szoveg a balettben csak a zene es a mozdulatok...ezt feltetlenul szukseges sutyorgással, hangos beszéddel megzavarni?... a táncosok kozott ott van az ocsem, a Dávid, és ezt még meltatni is kell a tapsrendnél? Ez utobbit, naná, h lehet, de nem ugy, h minden lépését a szinpadon kommentálod, te hulye picsa!!! 😡😡😡 korulottem némán tűrték... #coppelia
 
Nem férek ki 😆 Coppelia2.0: a 3.felvonasban tetszetis megint a bajor falu képe. A darabnak amugy imádom a zenei világát, most is imádtam, mint máskor, csak a laposabb részek lehúzták. Hát, ez a rendezés és bizonyos koreográfiák nem remekeltek, foleg az 1.felvonás. Tatjana és Motomi szerepeltek már korábban egyutt más darabban, de itt erzödőtt és látszodott is, hogy vannak bizonytalanságaik egymás iránt, egy-két mozdulatnál, emelésnél nagyon kapaszkodtak v Tatjana keze megremegett... Majd összeszoknak. Tudom. Folytatva, kozonseg: oreg nenik kotyogtak es a fiatalok mogottem, 3an, akik kozul az egyiknek testvere tancolt a szinpadon. Azt nem ertem, h akik tenyleg a darabbal foglalkoztak mellettem 3 ember, azok mem huztak fel magukat rajtuk? Hogy nem lehet hallani ha a kozeledben dumalnak ea alatt? Azr hiszem, nem kell mindent eltűrni. És szólok legkozelebb, ha ezzel békétlenséget szítók vagy sem. De tudod a szórakozás nekem is kijár! #operabudapest #coppélia #balett #melniktatiana #motomikyota 

 


Operamentés: https://www.opera.hu/hu/musor/2024-2025/coppelia-2024/eloadas-202410181830/

Táncjáték három felvonásban

Az előadás hossza: 2 óra, 30 perc, 2 szünettel

E. T. A. Hoffmann nevét minden bizonnyal A diótörővel azonosítják, így az talán kevésbé ismert tény, hogy a Coppélia-történet A homokember című novellája nyomán született. A polihisztor hírében álló szerző maga is foglalkozott különböző szerkezetek és automaták építésével, és jól tudta, hogy nem is olyan nehéz beleszeretni saját teremtményünkbe. A Coppélia balettváltozatát először 1877-ben láthatta a magyar közönség, 1953-ban pedig Harangozó Gyula átdolgozásában került színre. Több mint 70 évvel később, a koreográfus halálának 50. évfordulója alkalmából tűzi újra műsorra a Magyar Nemzeti Balett azt a művet, amiben a klasszikus balett, a pantomim és a bűvészmutatványok éppúgy megférnek egymás mellett, mint Léo Delibes későromantikus dallamai és a magyar csárdás. 
 
 


Cselekmény

I. felvonás 

Lengyel városka a galíciai határon. A plakátragasztó hirdetményt függeszt ki, amely felhívja az emberek figyelmét a harangavatási ünnepségre és táncversenyre. Swanilda, a harangöntő lánya is részt vesz a versenyen, és büszkén mutatja barátnőinek új táncruháját. Benépesül a tér. A legények érdeklődését felkelti az öreg ezermester, Coppélius házának ablaka mögött ülő lány. Hogy magukra tereljék a figyelmét, virtuóz táncba kezdenek. Ferenc, Swanilda vőlegénye is részt vesz a táncban, amelynek végén az ablakban ülő szépség, megköszönve a produkciót, egy zsebkendőt dob le. Ferenc büszkén emeli fel, ám ebben a pillanatban Swanilda jelenik meg. Mindent látott, s hiába Ferenc magyarázkodása, sértetten elrohan. A fiúkat azonban továbbra is hajtja a kíváncsiság. Nagy zajt csapnak Coppélius háza körül. Az ezermester, elkergetve őket, elveszíti kapukulcsát, amelyet Swanilda egyik barátnője talál meg. A lányokat is izgatja az ezermester háza, meg a titokzatos lány, ezért Swanildával együtt besettenkednek Coppélius házába. Az izgatottan hazaérkező Coppélius rosszat sejtve siet be házának nyitott ajtaján. 

 



II. felvonás 

A lányok félénk kíváncsisággal tekintenek körül az ezermester dolgozószobájában. Swanildát csak a 'vetélytársnő' érdekli. Fel is fedezi az ablakmélyedésben. Amikor közelebb lép hozzá, akkor veszi észre, hogy csak bábu. A lányok önfeledten játszanak, a Coppélia babát is felhúzzák, s az táncolni kezd. Váratlanul megérkezik az ezermester, s kizavarja a hívatlan vendégeket. Coppélius munkához készülődik, kedvencét, a Coppélia babát akarja még tökéletesíteni. Kihozza az ablakmélyedésből, s csak később veszi észre, hogy egy élő ember rejtőzik a maszk alatt. Coppélia nem más, mint Swanilda, aki hogy megmeneküljön az ezermester haragjától, elbújt, s felvette a baba ruháit és maszkját. Ferenc nemsokára begurul a kéményen keresztül a szobába. Coppélius - aki ekkorra már szövetséget kötött a féltékeny, és vőlegényét megleckéztetni akaró Swanildával - először ijesztgeti a fiút, majd előhozza neki Coppéliát. Ferenc eleinte félszegen viselkedik, majd egyre hevesebben udvarol. Swanilda nem bírja tovább, letépi álarcát, és elrohan. Coppélius kárörömmel figyeli a jelenetet. A rászedett Ferenc tör-zúz dühében, végül felkapva az igazi Coppélia babát, elrohan. 

 

III. felvonás 

Kezdődik a harangavatási ünnepség. Sietve jön a térre Ferenc, vállán a Coppélia babával. A lányok gúnyosan méregetik a legényeket: hát ezért a 'lányért' volt az a nagy izgalom! Ferenc Swanilda bocsánatát kéri, de hirtelen zavar támad: Coppélius rohan be, elpanaszolja a polgármesternek sérelmét, s elégtételt követel. A kárt végül a harangöntő mester téríti meg, s Coppélius visszakapva bábuját, távozik. A történteken mindenki mosolyog, a fiatalok pedig táncra perdülnek, majd lelkesen ünneplik a táncverseny győzteseit, a Swanilda - Ferenc jegyespárt. 

(Fuchs Lívia)